Negatywna historia w BIK-u może uniemożliwić staranie się o kolejny kredyt. Co zrobić, kiedy w Biurze Informacji Kredytowej są o nas informacje? Kiedy wyczyszczenie BIK-u jest możliwe? Do kogo się z tym zwrócić? Dowiedz się więcej na temat usuwania danych z BIK-u w naszym artykule.
Co to jest BIK?
Zanim przejdziemy do tego, kiedy wyczyszczenie BIK-u jest możliwe, zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest BIK. Jego rozwinięta nazwa to Biuro Informacji Kredytowej. Działa od 1997 roku i zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji na temat historii kredytowej bankom i innym instytucjom finansowych.
W BIK znajdziesz zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne. Do Biura Informacji Kredytowej spływają bowiem dane o terminowej i nieterminowej spłacie. Dzięki temu inne banki czy firmy pożyczkowe mogą oszacować ryzyko kredytowe. Pozytywna historia kredytowa znacznie zwiększa Twoje szanse na otrzymanie kredytu lub limitu na karcie kredytowej.
Jak długo BIK przechowuje informacje?
To pytanie może trapić osoby, które miały w przeszłości problem ze spłatą swoich zobowiązań. Czy wyczyszczenie BIK-u jest konieczne? Okazuje się, że dane na temat spłaty kredytów i innych zobowiązań powinny być automatycznie usunięte.
Informacje na temat naszych zaległości mogą być widoczne przez 5 lat. Podobnie jest w przypadku pozytywnych wpisów. W tym przypadku jednak potrzebna jest zgoda na przetwarzanie danych. W innym razie znikną one wraz z kredytem lub innym zobowiązaniem.
Kiedy wyczyszczenie BIK-u jest możliwe?
W przypadku pojawienia się negatywnych informacji w BIK wiele osób chce dowiedzieć się, jak można je usunąć. Mają one bowiem wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej. Z ich powodu bank może odmówić nam przyznanie kolejnego kredyty. Jak się okazuje, usunięcie danych z BIK jest możliwe tylko w danych sytuacjach:
Wyczyszczenie BIK-u ma miejsce tylko w wyjątkowych przypadkach takich, jak:
- nieprawidłowe informacje;
- cofnięcia zgody na przetwarzanie danych, kiedy kredyt lub pożyczka była spłacana w terminie;
- minęło co najmniej 5 lat od spłaty zadłużenia, a informacja o długu nie została usunięta.
Warto zaznaczyć, że cofnięcie zgody na przetwarzanie danych w przypadku pozytywnych wpisów nie działa na naszą korzyść. Takie informacje mogą bowiem wpłynąć na pozytywną ocenę w banku lub w innej firmie.
Na koniec pamiętajmy, że BIK jest tylko administratorem danych. Dlatego wyczyszczenie BIK-u polega tak naprawdę na tym, że kierujemy odpowiednie pismo do banku lub innego podmiotu, z którego pochodzi dany wpis. Jeśli wcześniej wspomniane warunki są spełnione, informacje na nasz temat mogą zostać usunięte.
Podsumowanie
BIK to kluczowy rejestr, który jest sprawdzany, kiedy starasz się o kredyt w banku. Kiedy znajdują się w nim negatywne informacje, banki niechętnie udzielają zgody na kolejną umowę. Wyczyszczenie BIK-u zaś jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Co wtedy zrobić? Pamiętaj, że możesz starać się o pożyczkę w firmach pożyczkowych takich jak ExtraPortfel. Ich oferta jest bowiem dostępna również dla osób z negatywną historią kredytową.