Obie te osoby łączy dług. Niespłacona należność może być początkiem wielu konsekwencji. Jakie prawa ma wierzyciel, a jakie dłużnik? W jaki sposób mogą oni dochodzić swojej racji? Sprawdź, jaka jest różnica między wierzycielem a dłużnikiem.
Wierzyciel i dłużnik to nie to samo!
Dlaczego tak wiele osób myli wierzyciela i dłużnika? Z prostego powodu, łączy je jedna rzecz. Jednak cały sęk tkwi w tym, kto komu zalega. Jak jest w tym przypadku?
Dłużnik to osoba, która zalega wierzycielowi. Tym samym dług dłużnika jest należnością dla wierzyciela. Aby uprościć, podajmy przykład.
Bank pożycza Markowi 3 tysiące złotych w ramach kredytu gotówkowego. Jednakże pomimo przyjętego harmonogramu rat, Marek nie spłaca zobowiązania. Z tego powodu staje się dłużnikiem wobec banku. Natomiast niespłacony kredyt jest należnością dla instytucji. Zaczynają narastać odsetki karne, a do drzwi puka firma windykacyjna. Każde działanie jednak musi być zgodne z prawem.
Dzięki ustalonym różnicom między wierzycielem a dłużnikiem łatwiej przyjdzie nam zrozumienie praw z każdej ze stron. Przyjrzymy się, co warto o nich wiedzieć.
Jakie są prawa wierzyciela?
Wierzyciel, który domaga się oddania należności, ma swoje prawa. Oczywiście nie może on robić wszystkiego. Zakres jego działań nie może naruszać praw dłużnika. Z tego powodu banki oraz inne instytucje mogą działać tylko w określonych granicach.
Do czego ma prawo wierzyciel? Jest to przede wszystkim:
- wysyłanie monitów i ponagleń;
- rozmawianie z dłużnikiem;
- zlecenie działania firmie windykacyjnej;
- skierowanie sprawy do sądu.
To, czego wierzyciel nie może robić to m.in.: nękać dłużnika, nachodzić go w miejscu pracy lub w domu, rozmawiać z osobami trzecimi (np.: rodzina dłużnika) o należności.
Jakie są prawa dłużnika?
Jak się okazuje, nie tylko wierzyciel ma swoje prawa. Dotyczą one również dłużnika. Dzięki temu może on bronić się przed nieprawidłowym działaniem instytucji lub firmy windykacyjnej.
Do praw dłużnika należy:
- możliwość zaskarżenia wierzyciela;
- prawo do zachowania prywatności,
- dostęp do informacji na temat swojego długu;
- prawo do skierowania sprawy do sądu.
Jeśli zatem firma windykacyjna nachodzi lub zastrasza dłużnika, ten ma prawo do obrony i może złożyć na nią skargę. Zawsze może również poprosić o szczegółowe informacje na temat swojego zadłużenia, jeśli podejrzewa pomyłkę lub oszustwo.
Podsumowanie
Kiedy powstaje zadłużenie, dłużnik najczęściej unika wierzyciela, aby uchronić się przed konsekwencjami. W rzeczywistości jednak dzieje się odwrotnie. Wierzyciel ma prawo dochodzić swoich racji, aby otrzymać swoją należność. Dlatego nie warto unikać kontaktu i wspólnie ustalić nowy plan spłaty, który pozwoli spłacić długi. Dzięki temu zapobiegniesz narastającym odsetkom, windykacji, a w skrajnej sytuacji – egzekucji komorniczej.