Dla wielu osób ogłoszenie upadłości konsumenckiej to uwolnienie się od długów. W rzeczywistości jednak to złożony proces. Warto wiedzieć, na czym on polega. Jak ogłosić upadłość i kto może z niej skorzystać? Dowiedz się z naszego artykułu.
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to procedura prawna przeznaczona dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są w stanie spłacić swoich długów wobec wierzycieli. Dzięki niej dłużnik może uwolnić się ze swoich zobowiązań.
Warto jednak pamiętać, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej wcale nie jest takim prostym rozwiązaniem. To niełatwa decyzja, która niesie ze sobą wiele konsekwencji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.
Z jednej strony możesz uwolnić się od długów. Jednak z drugiej tracisz możliwość rozporządzania swoim majątkiem i korzystania z niego, jeśli wchodzi on do masy upadłościowej. Syndyk jest bowiem zobowiązany do jego likwidacji oraz sprzedaży na rzecz wierzycieli, wobec których powstały zaległości.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Obecnie, aby ogłosić upadłość konsumencką, należy złożyć wniosek do sądu, w którym znajdzie się wykaz naszego majątku, lista wierzycieli oraz długów, a także dowody, które potwierdzają brak wypłacalności.
Kiedy sąd przychyli się do wniosku, pojawia się syndyk, który prowadzi postępowanie upadłościowe. W trakcie niego majątek dłużnika staje się masą upadłościową. Syndyk sprzedaje majątek dłużnika, by spłacić wierzycieli. Ustalany jest również plan spłaty, określając kolejność spłat. W wyjątkowych sytuacjach zaś, część długów może zostać umorzona, jeśli zostaną spełnione określone warunki.
Jednak warto podkreślić, że nie każdy ma prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej – procedura ta jest dostępna tylko dla tych, którzy spełniają określone przez prawo warunki. Przede wszystkim mogą to być osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Upadłość konsumencka a nowelizacja ustawy
Tylko w 2020 roku upadłość konsumencką ogłosiło o 64,5% więcej osób niż w poprzednim roku. Dlaczego? Wszystko z powodu nowelizacji ustawy z 31 grudnia 2014 roku, która weszła w życie 24 marca 2020 roku.
Co ona zmieniła? Dzięki nowym przepisom upadłość konsumencką mogą ogłosić również te osoby, które same doprowadziły do powstania lub zwiększenia zadłużenia. Wcześniej nie było takiej możliwości. Obecnie przyczyna upadłości jest badana dopiero na etapie postępowania i ustalania planu spłaty. Ponadto nowe prawo umożliwia warunkowe umorzenie zobowiązań.
Z tego powodu więcej osób zdecydowało się na upadłość konsumencką i w ten sposób uwolnić się od ciążącego na nich długu. W 2021 roku liczba ogłoszeń wniosła 18,2 tys. Natomiast w 2022 r. – 15 622. Dla porównania, przed wejściem nowelizacji w życie, wynik w 2019 roku był o ponad połowę mniejszy i wyniósł 7 944 ogłoszeń.
Podsumowanie
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to poważna decyzja finansowa, której skutki możemy odczuwać jeszcze kilka lat po zakończonym procesie. W trakcie niej bowiem tracimy prawo do swojego majątku, który zostaje sprzedany na rzecz wierzycieli. Dla wielu osób jednak to jedyna droga do wolności finansowej. Z tego powodu warto dokładnie analizować swój budżet i rozważnie podejmować decyzje o kolejnych zobowiązaniach, aby uniknąć problemów z ich spłatą.