Czy wiesz, w jaki sposób banki decydują o tym, komu udzielić kredytu? Odpowiedzią na to pytanie jest scoring kredytowy. To właśnie on decyduje o tym, czy dostaniesz pożyczkę, czy kredyt, a nawet jakie oprocentowanie zapłacisz. Dowiedz się, co to jest scoring kredytowy oraz jak go sprawdzić.
Czym jest scoring kredytowy?
Zanim bank udzieli nowemu Klientowi kredytu, musi znać ryzyko, jakie z tym ponosi. Sytuacja finansowa oraz osobista kredytobiorcy ma bowiem bezpośredni wpływ na jego możliwość spłacania rat. W tej sytuacji banki oraz inne instytucje finansowe wykorzystują różne wskaźniki, obliczają zdolność kredytową. Jednym z nich jest scoring kredytowy. Co to jest?
Scoring kredytowy to ocena zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, która jest wyrażona w punktach. Pokazuje on prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania w ciągu kolejnych najbliższych 12 miesięcy.
Najprościej mówiąc, im wyższa ocena, tym większe prawdopodobieństwo na otrzymanie kredytu. Dotyczy to zwłaszcza kredytów długoterminowych takich jak kredyty hipoteczne. Jednakże ze względu m.in. na obowiązujące przepisy i rekomendacje KNF banki muszą oceniać wiarygodność kredytową przy każdym wniosku.
Rodzaje scoringu
Rozróżniamy kilka rodzajów scoringu kredytowego, jakie mogą być stosowane przez banki. Są to przede wszystkim:
- scoring bankowy – dotyczy danych o naszej sytuacji majątkowej i osobistej, jakie podajemy w aplikacji o kredyt;
- scoring fraudowy – służy do określenia, jakie ryzyko nadużyć finansowych wiąże się z udzieleniem kredytu danej osobie;
- scoring behawioralny – bierze on pod uwagę naszą historię kredytową, czyli to, w jaki sposób spłacaliśmy poprzednie zobowiązania.
Co wpływa na scoring kredytowy?
Każdy bank może mieć swoje indywidualne algorytmy, na podstawie których sprawdza on scoring i zdolność kredytową. Z tego powodu nasz wniosek o kredyt może być odrzucony w jednej instytucji, a przyjęty w danej.
Co jednak wpływa na wynik scoringu kredytowego? Takich czynników może być nawet kilkadziesiąt. Możemy jednak podzielić je na 2 grupy:
- ilościowe: wysokość miesięcznych dochodów, aktualne zobowiązania, koszty utrzymania, liczba osób na utrzymaniu w gospodarstwie;
- jakościowe – zawód, wykształcenie, stan cywilny, płeć, wiek.
Jak sprawdzić scoring kredytowy?
Z racji tego, że banki nie udostępniają swoich narzędzi do weryfikacji Klientów, samodzielne sprawdzenie scoringu kredytowego nie jest oczywiste. Są jednak sposoby na to, aby oszacować swoją wiarygodność.
Jednym z czynników, który może pomóc nam w sprawdzeniu naszej sytuacji finansowej, jest weryfikacja oceny punktowej BIK. W raporcie Biura Informacji Kredytowej znajdziesz ocenę Twojej historii kredytowej. Wpływa na nią m.in.: terminowość, zaległości w spłacie, a także częstotliwość korzystania z pożyczek czy kredytów.
Oprócz BIK warto również sprawdzić inne bazy takie jak BIG, KRD czy ERIF. Każda z nich zbiera informacje o zaległościach Polaków i pozwala sprawdzić, czy nie jesteśmy dłużnikami.
Podsumowanie
Chociaż na wiele czynników scoringu kredytowego mamy wpływ, uzyskanie kredytu nie zawsze jest w naszym zasięgu. Poprawa historii kredytowej oraz sytuacji finansowej jest niezbędna do otrzymania zgody banku.
Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na już? Sprawdź ofertę Extraportfel.pl. Wypełnij wniosek o pożyczkę i zaczekaj na odpowiedź. Pieniądze na koncie możesz mieć jeszcze tego samego dnia.