Banki oferują różne rodzaje kredytów. Jeden na zakupy, drugi na samochód, trzeci na mieszkanie. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Dowiedz się, jakie są rodzaje kredytów i czym różnią się od siebie. Sprawdź, na jaki się zdecydować.
Podstawowe rodzaje kredytów
Idąc do banku po kredyt, warto wiedzieć, jakie są jego rodzaje. Czym innym jest bowiem kredyt konsumpcyjny, a czymś innym kredyt konsolidacyjny i hipoteczny. Czym się one różnią? Dowiedz się, jakie są podstawowe rodzaje kredytów.
Kredyt konsumpcyjny
Jednym z najczęściej wybieranych kredytów jest kredyt konsumpcyjny. Możesz go przeznaczyć na dowolny cel. Bank zaś nie ma możliwości weryfikacji na co, zostały wydane pożyczone środki. Maksymalna kwota takiego kredytu wynosi 255 550 złotych.
Kredyt samochodowy
Innym rodzajem kredytu jest kredyt samochodowy. W odróżnieniu od kredytu konsumpcyjnego jest on zawierany na konkretny cel. Może to być zarówno samochód, jak i motocykl lub inny pojazd.
Dzięki kredytowi samochodowego możesz odebrać kluczyki do wymarzonego pojazdu wtedy, kiedy nie posiadasz gotówki. Okres spłaty może wynosić nawet kilka lat, dzięki temu rata nie jest bardzo wysoka. Jest on alternatywą do leasingu lub wynajmu samochodu.
Kredyt hipoteczny
Kredyt konsumpcyjny możesz wydać na dowolny cel. Co innego, kiedy chcesz kupić dom lub mieszkanie. W takim wypadku możesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Jego zabezpieczeniem jest nieruchomość.
Taki rodzaj kredytu jest zwykle zawierany na wiele lat. Dlatego warto świadomie podjąć decyzję o jego wyborze i spłacie. Do jego otrzymania niezbędny jest wkład własny, a także dobra zdolność kredytowa.
Kredyt konsolidacyjny
Jest on wybierany przez osoby, które posiadają już kilka kredytów na koncie. Duża ilość rat i innych opłat powoduje, że ich spłacanie nie jest proste. Jeśli do tego dojdą problemy finansowe, może pojawić się zadłużenie.
Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno. Dzięki temu kredytobiorca może liczyć na mniejszą ratę i łatwiejszą spłatę kredytu. Dla wielu osób jest to ratunek od długu.
Czym jest pożyczka?
Pisząc o rodzajach kredytu, nie sposób nie wspomnieć o pożyczkach. Chociaż nie są one udzielane przez bank, stanowią ciekawą alternatywą. W niektórych przypadkach mogą być korzystniejsze niż kredyt.
Dzięki pożyczce możesz pożyczyć kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Na spłatę zaś masz 30 lub 60 dni. Różni się ona formalnościami i wymogami. W przeciwieństwie do banku są one znacznie mniejsze.
Pożyczka może pomóc Ci spełnić marzenia przy niewielkim wkładzie własnym. Wszystko, czego potrzebujesz, to wypełnienie wniosku online. Niewielka ilość formalności oraz niewysokie wymagania sprawiają, że z takiej oferty może skorzystać więcej osób.
Podsumowanie
Znasz już podstawowe rodzaje kredytu. Teraz poruszanie się po produktach bankowych będzie znacznie prostsze. Pamiętaj także o alternatywach, z jakimi możesz skorzystać. Pozabankowa pożyczka to świetne rozwiązanie, kiedy potrzebujesz gotówki bez zbędnych formalności.