Refinansowanie pożyczki to jeden ze sposobów na to, aby poradzić sobie z terminową spłatą zaciągniętego zobowiązania. Jest rozwiązaniem dla osób, które mają z tym problem. Aby uniknąć konsekwencji niewywiązania się z warunków umowy, mogą sięgnąć po refinansowanie zobowiązania. Dowiedz się, na czym to polega i z czym się wiąże.
Refinansowanie pożyczki – co to oznacza?
Zastanawiasz się, czym jest refinansowanie? To zaciągnięcie kredytu lub pożyczki w celu spłaty wcześniejszego zobowiązania. Przykładowo, zdecydowałeś się na pożyczenie pieniędzy z banku lub od firmy pozabankowej i zbliża się termin ich oddania. Twoja sytuacja finansowa nie jest jednak najlepsza i wiesz, że nie będziesz w stanie zwrócić środków. Aby uniknąć płacenia odsetek oraz narażać się na inne problemy związane np. z negatywnym wpisem do BIK, możesz zaciągnąć kolejny kredyt lub pożyczkę, a środki przeznaczyć na spłatę wcześniejszego zobowiązania. Pieniądze zostaną bezpośrednio przesłane do instytucji, w której pierwotnie pożyczyłeś środki.
Z czym wiąże się refinansowanie zadłużenia? To nic innego jak przeniesienie kredytu do innego banku lub firmy pożyczkowej. W ten sposób wydłuża się termin spłaty zobowiązania. Otrzymujesz także nowe warunki ze względu na to, że zawierasz umowę z innym podmiotem.
Przykłady refinansowania zobowiązań
Refinansować można różnego rodzaju zobowiązania, m.in.:
- kredyt hipoteczny,
- kredyt gotówkowy,
- pożyczkę ratalną.
Wszystko zależy od tego, jaki typ zadłużenia spłacasz. Refinansowanie kredytu hipotecznego zabezpieczonego nieruchomością to rozwiązanie, z którego możesz skorzystać, jeśli uda ci się znaleźć korzystniejszą ofertę na rynku. Przykładowo, jeśli twoje aktualne oprocentowanie wynosi 8,5%, a w konkurencyjnym banku jest ono na poziomie 7,8%, to opłacalne jest przeniesienie zobowiązania. W ten sposób obniżysz miesięczną ratę oraz całkowity koszt kredytu.
Zalety kredytu refinansowego
Najważniejsze zalety związane z kredytem refinansowym to przede wszystkim:
- możliwość skorzystania z lepszej oferty — nowy kredyt może mieć niższe oprocentowanie, co wiąże się z mniejszymi kosztami;
- wydłużenie okresu spłaty — to korzystne rozwiązanie dla kredytobiorcy, który nie może wywiązać się z warunków aktualnego zadłużenia;
- niższa rata — konsolidacja kilku zobowiązań pozwala obniżyć wysokość comiesięcznych kosztów, a tym samym poprawić płynność finansową.
Przeniesienie kredytu hipotecznego, gotówkowego czy pożyczki do innej instytucji finansowej może przynieść ci sporo korzyści. Ułatwi spłatę zobowiązania oraz poprawi sytuację finansową twojego gospodarstwa domowego.
Z jakimi wyzwaniami wiąże się kredyt refinansowy?
W przypadku refinansowania kredytu czy pożyczki trzeba liczyć się z kosztami, takimi jak np. prowizja za udzielenie finansowania czy opłaty za wcześniejszą spłatę. Nie zawsze muszą być one naliczane, dlatego przed podjęciem decyzji dokładnie zapoznaj się ze szczegółami różnych ofert. Pozwoli ci to wybrać propozycję z korzystniejszymi warunkami.
Przeniesienie zobowiązania to także wydłużenie okresu kredytowania, co ma swoje zalety i wady. Co prawda pozwala obniżyć miesięczną ratę kredytu czy pożyczki, ale jednocześnie zwiększa całkowity koszt zadłużenia. W dłuższej perspektywie twój domowy budżet zostanie więc obciążony wyższymi odsetkami.
Przy przenoszeniu zobowiązania ponownie oceniona zostanie twoja zdolność kredytowa. Jeśli więc sytuacja finansowa uległa pogorszeniu od chwili zaciągnięcia pierwotnego zobowiązania, może to wiązać się z otrzymaniem negatywnej decyzji.
Masz problem ze spłatą aktualnego zadłużenia? W takiej sytuacji warto rozważyć refinansowanie zobowiązania. Znajdź ofertę na lepszych warunkach, co pozwoli ci obniżyć wysokość raty, a także wydłużyć okres spłaty. W ten sposób poprawisz swoją płynność finansową i unikniesz problemów związanych z terminowym zwrotem pożyczonych środków. Aby było to opłacalne, przeanalizuj dokładnie wszystkie koszty, co pozwoli ci podjąć najlepszą decyzję.