Przelewy wykonywane w obrębie jednego banku nazywane są przelewami wewnętrznymi. Dowiedz się, na czym one polegają, ile one trwają, czy różnią się od transakcji zewnętrznych. Sprawdź w naszym artykule.
Przelew wewnętrzny – co to takiego?
Przelew wewnętrzny to transakcja, która jest realizowana w obrębie jednego banku. Jest to jedna z najprostszych i najszybszych transakcji, jakie można wykonać w ramach transferu pieniędzy.
W ten sposób możesz szybko i łatwo przelać środki np. z konta oszczędnościowego na konto osobiste lub zrobić przelew do osób, które mają konto w takim samym banku. To spore ułatwienie, kiedy zależy Ci na szybkiej i bezpiecznej transakcji.
Przelew wewnętrzny a zewnętrzny – jaka jest różnica?
Przelew zewnętrzny dotyczy transakcji między różnymi bankami. Może to być przelew krajowy, gdzie środki są przesyłane między kontami w różnych bankach wewnątrz kraju, lub przelew międzynarodowy, w przypadku którego środki są wysyłane za granicę. Z tego powodu mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni roboczych. Wszystko bowiem zależy od godzin pracy banków, a także systemów rozliczeniowych.
Przelew wewnętrzny wyróżnia się szybkością. Środki zwykle są dostępne niemal natychmiast po zatwierdzeniu transakcji. Są również bezpieczne, gdyż cała operacja odbywa się wewnątrz jednego banku. To sprawia, że jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą na przykład szybko przelać środki z jednego konta na drugie.
Jak wykonać przelew wewnętrzny?
Wykonanie przelewu wewnętrznego nie różni się wiele od przelewu zewnętrznego. Wystarczy zalogować się do swojego konta bankowego online lub aplikacji mobilnej banku. Następnie w sekcji przelewów wpisz numer rachunku odbiorcy, kwotę oraz tytuł przelewu. Za pomocą kodu SMS lub autoryzacji w aplikacji możesz autoryzować wykonany przelew wewnętrzny.
Ile trzeba czekać na przelew wewnętrzny?
Czas realizacji przelewu wewnętrznego jest jednym z jego największych atutów. W przypadku przelewów wewnętrznych środki są dostępne niemal natychmiast po zatwierdzeniu transakcji.
Oczywiście istnieją sytuacje, kiedy przelew wewnętrzny dociera z opóźnieniem. Może tak się zdarzyć np. podczas prac konserwacyjnych prowadzonych przez bank. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko, a klienci są o nich informowani z wyprzedzeniem.
Podsumowanie
Przelew wewnętrzny to najprostszy i najszybszy sposób na wykonanie transakcji pieniężnych. Wszystko odbywa się bowiem w ramach jednego banku. Dzięki temu środki na drugim rachunku możesz otrzymać niemal natychmiast. Cały proces przebiega sprawnie i bardzo bezpiecznie. W ten sposób możesz zlecić transakcję środków pomiędzy swoimi kontami, a także na konto innej osoby, która ma konto w tym samym banku co Ty.