Osoby, na których ciąży dług, chcą uwolnić się od ciężaru. Dlatego widzą w przedawnieniu długu drogę wyjścia. Jak jest w rzeczywistości? Dowiedz się, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dług się przedawnił.
Kiedy przedawnia się dług?
Przedawnienie długu jest możliwe. Jednak musi zostać spełniony szereg warunków. Po pierwsze musi minąć określony czas od daty wymagalności zapłaty. W tym okresie bieg przedawnienia nie może być przerwany. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli wierzyciel:
- będzie się kontaktował w sprawie odzyskania długu;
- skieruje sprawę na drogę sądową;
- rozpocznie się procedura windykacyjna;
- wyśle wezwanie do zapłaty.
Do przerwania biegu zalicza się również sytuacje, kiedy dłużnik ureguluje częściowo dług lub zawrze ugodę z wierzycielem.
Terminy przedawnienia długu
Podstawowym terminem przedawnienia długu jest 6 lat. Okres ten został skrócony z 10 lat w 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy. Jednak czas ten może być krótszy w przypadku niektórych zobowiązań:
- niezapłacony mandat: 1 rok;
- debet na koncie: 2 lata;
- zadłużenia czynszowe: 3 lata;
- zobowiązania z tytułu pożyczki lub kredytu: 3 lata;
- zobowiązania podatkowe: 5 lat;
- długi spadkowe: 6 lat.
W praktyce jednak do przedawnienia długów dochodzi rzadko. Dotyczy to zwłaszcza firm i banków. Dlatego, jeśli masz problemy ze spłatą kolejnej raty, warto skontaktować się z wierzycielem i ustalić nowe warunki. Czekanie na przedawnienie może Cię bowiem słono kosztować.
Przedawnienie długu u komornika – czy jest możliwe?
Jak wygląda przedawnienie długu u komornika? Jeśli sprawa trafia do sądu i został nadany tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności, nie ma możliwości przedawnienia. Dług jest poddany procesowi komorniczemu. Podczas niego bieg ulega zawieszeniu.
Z tego powodu przedawnienie u komornika nie jest możliwe. Kiedy sprawa zostanie skierowana na drogę sądową, jest już zwykle za późno na polubowne rozwiązanie. Warto zatem wcześniej dojść do porozumienia z wierzycielem. Może to nam zaoszczędzić sporo kłopotów.
Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony?
Wbrew pozorom to nie jest takie proste. Jeśli na bieżąco nie kontrolujesz swoich należności, możesz nie wiedzieć, czy Twój dług uległ przedawnieniu. Musisz bowiem wiedzieć, od kiedy biegnie termin przedawnienia.
Jednym ze sposobów na to, gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony, jest przejrzenie zawartych umów. Informacje na temat zadłużenia można również szukać w bazach dłużników takich jak BIK czy BIG.
Czy można dochodzić przedawnionego długu?
Nie. Jest to dobra wiadomość dla dłużników, ale zła dla wierzycieli. Jednak Kodeks cywilny jasno mówi o tym, że odzyskanie przedawnionych długów nie jest możliwe. Nawet jeśli złożysz wniosek do sądu. Jako dłużnik zaś nie musisz obawiać się wezwania do zapłaty.
Co zatem można zrobić, kiedy dług uległ przedawnieniu, a chcesz odzyskać swoją należność? W przypadku osób fizycznych zostają jedynie polubowne próby. Dlatego warto pamiętać o wspomnianych wyżej terminach, aby móc ubiegać się o swoje prawa.