Bank nie przyznał Ci zgody na kredyt? Sprawdź, czy możesz starać się o pożyczkę bez zdolności kredytowej. Podpowiemy, gdzie ją uzyskać, a także jakie warunki musisz spełnić. Dowiedz się również, co obniża Twoją zdolność kredytową i jak ją poprawić.
Czym jest zdolność kredytowa?
Idziesz do banku, aby dostać kredyt na wymarzony dom, remont czy samochód? Wypełniasz wniosek i załączasz potrzebne dokumenty, a potem czekasz podekscytowany wizją dodatkowej gotówki. Jednak zamiast pieniędzy otrzymujesz odmowę. Dowiadujesz się, że nie możesz otrzymać kredytu ze względu na brak zdolności kredytowej. Co to oznacza?
Zdolność kredytowa to nic innego jak ocena banku, która mówi o tym, czy klient jest zdolny do terminowej spłaty zobowiązania. Każda firma wykorzystuje swój własny algorytm do ocenienia takiego ryzyka. Niektóre czynniki są jednak stałe. Należą do nich:
- wiek i sytuacja rodzinna;
- rodzaj zatrudnienia;
- otrzymywane wynagrodzenie;
- bieżące zobowiązania;
- posiadane długi;
- wykształcenie;
- ilość osób na utrzymaniu.
Jak widzisz, zdolność kredytowa to nie tylko czynniki finansowe. Oprócz Twoimi obecnymi długami, bank interesuje się również Twoją pracą, otrzymywanym wynagrodzeniem, a także rodziną. Wpływają one bowiem na Twoje możliwości i ryzyko powstania długu.
Nie wszystkie elementy możesz poprawić od razu. Wyższe wynagrodzenie to kwestia awansu lub zmiany pracy. Niekiedy zajmuje to kilka lat. Podobnie jest z uregulowaniem bieżących długów. Pojawia się zatem pytanie: “Gdzie dostanę kredyt bez zdolności kredytowej?”.
Na czym polega pożyczka bez zdolności kredytowej?
Aby otrzymać kredyt w banku, trzeba spełnić szereg czynników i mieć nienaganną ocenę. Kiedy Twoja zdolność kredytowa pozostawia wiele do życzenia, wniosek o kredyt zostanie z pewnością odrzucony. Nie skreśla to jednak Twoich szans na otrzymanie dodatkowej gotówki.
Taką możliwość daje Ci wiele firm pożyczkowych, które oferują pożyczki bez zdolności kredytowej. Są one dostępne również dla osób niepracujących na umowę o pracę, a otrzymujące wynagrodzenie z innych miejsc. Pożyczkodawcy akceptują bowiem umowę zlecenie, o dzieło, renty, stypendia, zasiłki i wiele innych źródeł.
Ponadto pożyczka bez zdolności kredytowej to rozwiązanie dla osób, które spłacają swoje długi. Firmy pożyczkowe sprawdzają każdy wniosek indywidualny. Negatywny wpis do bazy dłużników nie skreśla Twoich szans na otrzymanie chwilówki.
Jakie wymagania trzeba spełnić? Przede wszystkim wiek. Wielu pożyczkodawców udziela pożyczek osobom od 21 roku życia. Ponadto trzeba mieć polskie obywatelstwo, dowód osobisty, a także numer telefonu i konto bankowe.
Pamiętaj jednak, aby zdecydować się na pożyczkę wtedy, kiedy wiesz, że jesteś w stanie ją spłacić. Jeśli brakuje Ci pieniędzy na pokrycie bieżących zobowiązań, kolejne może tylko wywołać lawinę problemów. Ze spirali zadłużenia jest trudno wyjść. Dlatego dokładnie sprawdź swoją sytuację finansową. Pożyczka bez zdolności kredytowej jest po to, aby Ci pomóc, a nie powodować kłopoty.
Jakie są przyczyny niskiej zdolności kredytowej?
Niska zdolność kredytowa może skutecznie utrudniać staranie się o kredyt w banku. Niekiedy potrzebujesz pożyczyć większą sumę pieniędzy, jednak wszędzie słyszysz odmowę. Powodem jest obecna sytuacja finansowa, która spowodowała, że banki oceniają Cię negatywnie. Co jest przyczyną braku zdolności kredytowej?
Czynniki, które wpływają na Twoją ocenę mogą być różne. Począwszy od niskich zarobków, poprzez brak pracy, po posiadane długi. Przyjrzymy się najczęstszym powodom odmowy wniosku o kredyt.
Dochody i sposób zatrudnienia
Dla banku ważne jest nie tylko, ile zarabiasz, ale też w jaki sposób. Dlatego w czasie weryfikacji sprawdzany jest rodzaj zatrudnienia. Na najlepszą ocenę możesz liczyć w przypadku umowy o pracę. Umowy o dzieło i zlecenie są traktowane gorzej. Także osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą odczuć trudności w trakcie starania się o kredyt.
Posiadane długi
Nie da się ukryć, że Twoja historia kredytowa mówi wiele nie tylko o Tobie, ale również o Twojej zdolności do spłaty kolejnego zobowiązania. Jeśli w przeszłości napotkałeś problemy z terminowym płaceniem rat, mogło zostać to odnotowane w bazach dłużników. Na Twoją sytuację nie wpływają dobrze także bieżące zobowiązania. Im więcej aktywnych kredytów i chwilówek masz na koncie, tym banki podchodzą do Ciebie z większą ostrożnością.
Brak zdolności kredytowej
Zarówno niska, jak i zerowa zdolność kredytowa może być źle odebrana przez bank. Dlaczego? Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim młodych osób, które dopiero zaczynają stawiać kroki w finansowym świecie. Jeśli do tej pory nie zawierałeś żadnej umowy z bankiem, możesz dostać odmowę przyznania dużego kredytu. Bank nie ma bowiem żadnej podstawy, aby sprawdzić ryzyko. Dlatego warto, aby pierwsze zobowiązania były na mniejsze sumy. Kiedy spłacisz je w terminie, Twoja szansa np.: na kredyt hipoteczny będzie znacznie większa.
Czy pożyczki poprawiają zdolność kredytową?
A więc chcesz poprawić swoją zdolność kredytową? Masz na to kilka sposobów. Spłata obecnych długów to pierwszy krok. Posiadane przez Ciebie krótkoterminowe pożyczki również mogą w tym pomóc. W jaki sposób?
Zacznijmy od tego, że spłacone zobowiązania mogą być odnotowane w takich bazach jak Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli firma pożyczkowa wymienia się z BIK-iem takimi danymi, informacja o tym, że udało Ci się zwrócić pieniądze na czas, będzie widoczna dla banku. Tym samym poprawi to Twoją zdolność kredytową.
Pamiętaj jednak, że każde aktualne zobowiązanie wpływa negatywnie na Twoją ocenę. Posiadanie zatem kilku aktywnych pożyczkę, kredytów czy kart kredytowych obniży Twoją zdolność. Dlatego warto zdecydować na konsolidację, aby zamienić je w tylko jeden dług.
Podsumowanie
Czy pożyczki bez zdolności kredytowej są możliwe? W wielu przypadkach tak. Firmy pożyczkowe stosują bowiem łagodniejszą politykę w przeciwieństwie do banków. Kiedy zatem otrzymałeś negatywną odpowiedź na swój wniosek kredytowy, możesz wypełnić formularz o pożyczkę, dzięki któremu zdobędziesz potrzebne środki.