Czy zdarzyło Ci się, że potrzebowałeś pilnie gotówki, ale Twój wpis w bazie dłużników uniemożliwił Ci uzyskanie pożyczki w banku? To sytuacja, z którą boryka się wielu Polaków. Dowiedz się, czym są pożyczki bez baz. Czy są one możliwe oraz z czym się wiążą?
Czy możliwe jest otrzymanie pożyczki bez sprawdzania baz?
Pożyczki bez baz, czyli takie, które nie wymagają weryfikacji wpisów w rejestrach dłużników, nie są już tak powszechne, jak kilka lat temu. Zmiana ta wynika z przepisów w ustawie o kredycie konsumenckim. Nakładają one na pożyczkodawców obowiązek weryfikacji zdolności kredytowej klienta jeszcze przed zawarciem umowy.
W praktyce oznacza to, że większość firm pożyczkowych sprawdza bazy dłużników, aby ocenić sytuację finansową. Jednakże istnieją pożyczkodawcy, którzy oferują pożyczki nawet osobom z negatywnymi wpisami. Firmy te stosują liberalne przepisy i oferują pomoc finansową również osobom mającym problemy finansowe.
Warto jednak pamiętać, że wiele z nich zastrzega sobie możliwość weryfikacji klienta w rejestrach dłużników. Takie sprawdzenie nie musi jednak oznaczać automatycznego odrzucenia wniosku o pożyczkę. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej oraz polityki firmy.
Z tego powodu warto spróbować swoich sił i złożyć wniosek o pożyczkę, nawet jeśli mamy negatywne wpisy w rejestrach dłużników. Zawsze bowiem istnieje szansa, że nasza prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę bez baz?
Niezależnie od tego, w jakiej firmie pożyczkowej składamy wniosek, musimy spełnić podstawowe wymagania, aby otrzymać pożyczkę. Na szczęście nie są one bardzo rygorystyczne. W większości przypadków sprowadzają się do:
- minimalnego wieku – co najmniej 18-21 lat;
- polskiego obywatela;
- polskiego konta bankowego;
- posiadania numeru telefonu.
Co więcej, podczas składania wniosku o pożyczkę będą potrzebne dane z dowodu osobistego takie jak numer pesel. Warto zatem przygotować sobie niezbędne dokumenty, aby wypełnienie formularza zajęło dosłownie chwilę.
Następnie pożyczkodawca weryfikuje przesłane informacje. W tym celu może on skorzystać z przelewu weryfikacyjnego. Wykonanie transakcji z naszego konta pozwoli sprawdzić, czy podane dane zgadzają się z wnioskiem. Alternatywą są dedykowane aplikacje takie jak Instantor, Kontomatik czy GroszConnect.
Prywatna pożyczka bez baz
Alternatywą do pożyczek bez baz są prywatne oferty. Co to takiego? Pożyczki mogą oferować nie tylko banki i firmy pożyczkowe, ale również osoby prywatne. Nie muszą one być nawet związane z sektorem finansowym.
Musisz jednak pamiętać, prywatni inwestorzy nie podlegają regulacjom prawnym, które obowiązują banki czy firmy pożyczkowe. Z tego powodu warunki pożyczki oraz oprocentowanie są ustalane indywidualnie. Nierzadko nie jest nawet spisywana odpowiednia umowa, która chroni obie strony. Ponadto, pożyczki prywatne często wiążą się z wysokimi kosztami, które mogą przewyższać opłaty w firmach pożyczkowych czy bankach.