Ile przelewów wykonujesz w ciągu miesiąca? Uregulowanie wszystkich rachunków zajmuje sporo czasu. Co więcej, zawsze istnieje ryzyko pomyłki lub przeoczenia płatności. A gdyby rachunki płaciły się same? Z poleceniem zapłaty jest to możliwe. Dowiedz się, na czym ono polega.
Czym jest polecenie zapłaty?
Z polecenia zapłaty korzysta coraz więcej osób. Na czym jednak polega taka usługa? Jest to nic innego jak automatyczne dokonywanie przelewów z naszego konta na poczet rachunków i innych opłat.
Aby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy wydać upoważnienie do realizowania płatności w Twoim imieniu. Zrobisz to w swoim banku. Takie oświadczenie otrzymuje następnie wierzyciel.
To właśnie wierzyciel jest stroną inicjującą przelew. Ty, jako płatnik, nie musisz nawet logować się do banku, żeby opłacić w ten sposób rachunki. Dzięki temu wystarczy jednorazowa dyspozycja, aby nie musieć pamiętać o regularnych płatnościach.
Co zaś, kiedy na koncie nie ma wystarczających środków, aby zrealizować polecenie zapłaty? Taka transakcja nie dojdzie do skutku. Zostanie o tym poinformowany zarówno wierzyciel, jak i płatnik. Bank może wtedy ponowić próbę pobrania pieniędzy w późniejszym terminie. W każdej chwili możesz również zablokować polecenie zapłaty.
Polecenie zapłaty a zlecenie stałe
Polecenie zapłaty jest często mylone ze zleceniem stałym. Są to jednak dwa różne instrumenty płatnicze, które mogą ułatwić nasze płatności. Czym się one różnią?
Przede wszystkim polecenie zapłaty umożliwia automatyczne dokonanie przelewu niezależnie od jego wysokości. Dzięki temu z Twojego konta będzie pobrana dokładnie taka kwota, jaka znajduje się na rachunku.
Zlecenie stałe zaś dotyczy przelewów na określoną kwotę. Co więcej, może ono być ustalone na dowolną osobę. To podatnik decyduje o dniu i wysokości przelewu. Z tego powodu zlecenie stałe znajdzie zastosowanie tylko wtedy, kiedy wskazane opłaty są równe.
Dlaczego warto korzystać z polecenia stałego?
Zdecydowanie się na polecenie stałe może znacząco ułatwić Twoje płatności. Nie musisz bowiem pamiętać o przelewach na poczet rachunków czy innych opłat stałych. Dzięki temu unikniesz ryzyka naliczenia odsetek karnych w przypadku spóźnienia się z płatnością.
Część osób może jednak obawiać się, że w ten sposób straci kontrolę nad swoimi finansami, a z ich konta będzie mogła być pobrana dowolna kwota. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Przede wszystkim polecenie zapłaty jest możliwe tylko na podstawie Twojej jednorazowej dyspozycji. Co więcej, w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, możesz od razu zgłosić swoje wątpliwości wierzycielowi.
Podsumowanie
Polecenie zapłaty daje Ci pewność, że nie musisz martwić się płatnościami za rachunki. Wystarczy, że złożysz odpowiednie oświadczenie w banku, aby wierzyciel mógł w Twoim imieniu zainicjować przelew na odpowiednią kwotę. Zapomnij o płaceniu rachunków za gaz, prąd czy wodę. Pozwól, aby były one zapłacone automatycznie.