Chcesz wziąć pierwszy kredyt gotówkowy czy od razu kredyt hipoteczny? To nie będzie takie proste. Bank przeanalizuje Twój wniosek, biorąc pd uwagę m.in. zdolność kredytową i scoring w BIK. Jaka będzie jego ocena, jeśli się okaże, że nie masz żadnej historii kredytowej?
Co warto wiedzieć o pierwszym kredycie?
Niezależnie od tego, czy jest to Twój piąty, czy pierwszy kredyt, zasady dotyczące oceny wniosku są takie same. Banki w taki sam sposób weryfikują Twoją zdolność kredytową, a do pożyczonej kwoty naliczają odsetki i inne dodatkowe opłaty (to właśnie one sprawiają, że rata ma określoną kwotę).
Przejdźmy do tego, co sprawdza bank przed udzieleniem pierwszego kredytu. Zdecydowanie będzie to Twoja zdolność kredytowa. Wskaźnik pozwala ocenić Twoje możliwości finansowe w zakresie spłaty danego zobowiązania według warunków umowy.
Nie myśl jednak, że zdolność kredytowa zależy tylko od Twoich dochodów. Chociaż są one najważniejsze, banki biorą pod uwagę również:
- wiek;
- formę zatrudnienia;
- staż pracy;
- stan cywilny;
- bieżące zobowiązania;
- historię kredytową;
- liczbę osób na utrzymaniu.
Jak widzisz, są to nie tylko czynniki dotyczące Twoich zarobków, ale także formy zatrudnienia czy codziennych wydatków. Wpływają one bowiem na Twój budżet i pozwalają określić ryzyko, jakie bank musi ponieść, pozytywnie rozpatrując Twój wniosek o kredyt.
Jednak to nie wszystko. Do kredytu są zawsze naliczane dodatkowe opłaty. Zawiera je nawet najkorzystniejsza oferta na rynku. Jeśli jest to Twoje pierwsze zobowiązanie takiego typu, możesz nie zdawać sobie sprawy, jak wiele różnych kosztów dodatkowych się z tym wiąże.
Są to np.:
- odsetki;
- prowizja za udzielenie kredytu;
- ubezpieczenie;
- marża;
- opłata przygotowawcza.
Wielu kredytobiorców wie, że w przypadku danego zobowiązania oprocentowanie wynosi np. 7% i nic więcej ich nie interesuje. To błąd. Decydując się na pierwszy kredyt, warto wiedzieć, ile wynosi nie tylko jego kwota, ale i całkowity koszt kredytu. Aby się o tym przekonać, zwróć uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Uwzględnia ona wszystkie dodatkowe opłaty doliczane do zobowiązania.
Warto sprawdzić kalkulator kredytu, zanim zaczniesz się ubiegać o finansowanie. Za pomocą tego narzędzia sprawisz, ile wynoszą realne koszty zobowiązania przy konkretnych wskaźnikach.
Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy online, porównaj też aktualne oferty. Pamiętaj, że każdy bank, zarówno Santander Bank Polska, Bank Pekao S.A. jak i inne, proponują klientom różne warunki. Aby zaciągnąć kredyt na jak korzystnych dla Ciebie zasadach, sprawdź wszystkie kwestie. W efekcie łatwiej będzie Ci w przyszłości zadbać o swoje finanse i spłacić kredyt zgodnie z założeniami.
Czy bank rozpatrzy pozytywnie wniosek o kredyt gotówkowy, jeśli nie masz na swoim koncie wcześniejszych zobowiązań?
Analitycy będą sprawdzać informacje na Twój temat, zanim bank zdecyduje się kredytować. Przeanalizują bazę BIK (Biuro Informacji Kredytowej), bo to w niej znajduje się Twój scoring. Im wyższy jest, tym większe masz szansę na kredyt. Bieżące regulowanie zobowiązań i brak opóźnień w spłatach przez cały okres kredytowania sprawiają, że kredytobiorca ma wysoką ocenę.
Co jednak w sytuacji, gdy nie masz jeszcze na koncie żadnego kredytu czy pożyczki? Czy w tej sytuacji złożenie wniosku o kredyt gotówkowy, przyznanie karty kredytowej czy udzielenie zobowiązania hipotecznego będzie się wiązało z decyzją odmowną? Otóż nie. Możesz dostać pierwszy kredyt bez historii kredytowej.
Musisz wiedzieć, że banki wymagają tego, aby mieć dobrą historię od tych, którzy mają już zaciągnięte na swoje dane osobowe zobowiązania. Jeśli ich nie masz, to nie oznacza, że dana instytucja z góry odrzuci Twój wniosek. Odpowiednia zdolność kredytowa sprawi bowiem, że zostanie on zaakceptowany.
Pamiętaj! Brak historii kredytowej jest zdecydowanie lepszy niż negatywne wpisy odnośnie do opóźnień w zakresie spłaty kredytu czy innego zobowiązania.
Pożyczka zamiast starania się o kredyt, czyli na dowód osobisty i bez zbędnych formalności
Niektóre osoby mogą mieć trudności z otrzymaniem pieniędzy z banku. Ten może nie zdecydować się sfinansować Twoich planów, jeśli np. to dopiero początek kariery zawodowej i nie masz jeszcze stabilnej sytuacji zawodowej. Na szczęście istnieją alternatywy.
Jedną z nich jest pożyczka pozabankowa, którą możesz otrzymać w takich firmach jak Extraportfel. Pozwala ona na pożyczenie pieniędzy w szybki i prosty sposób. Minimum formalności oraz niewielkie wymagania sprawiają, że jest ona dostępna dla większości osób, które składają wniosek.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pierwszą pożyczkę? To zależy od firmy pożyczkowej, jednak najczęściej są to takie kryteria jak:
- minimum 18 lat;
- polskie obywatelstwo;
- miejsce zamieszkania w Polsce;
- własne konto bankowe.
Co więcej, pożyczkodawcy akceptują różne źródła dochodu, dlatego osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie nie muszą obawiać się tego, że ich wniosek zostanie odrzucony np. przez krótki staż pracy. To samo dotyczy tych, którzy otrzymują renty, stypendia czy emerytury.
Wystarczy złożyć wniosek przez Internet. Decyzja i pieniądze na koncie mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.
Jak zaciągnąć swój pierwszy kredyt? Podsumowanie
Pierwszy kredyt w banku z reguły nie opiewa na wysoką sumę, jednak warto wiedzieć, co Cię wtedy czeka. Weryfikacja zdolności kredytowej oraz dodatkowe opłaty to tylko niektóre rzeczy, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć. Na szczęście zawsze możesz skorzystać z alternatyw, aby pożyczyć dodatkowe środki.
Niezależnie od tego, czy chcesz otrzymać kredyt, czy zdecydujesz się na pożyczkę, zawsze podchodź do kwestii finansowych z odpowiedzialnością. Nie zadłużaj się ponad swoje możliwości i nie traktuj zobowiązań udzielanych przez bank czy firmy pożyczkowe jako rozwiązania swoich problemów. To jedynie doraźne wsparcie czy pomoc w realizacji konkretnych planów. Takie podejście pozwoli Ci uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia.
___