Na każdego z nas przyjdzie wreszcie ten moment. Jak się jednak do niego przygotować? Dowiedz się, z czym wiąże się pierwszy kredyt. O czym warto wiedzieć? Sprawdź, jakie informacje weryfikuje bank oraz jak wybrać dobrą ofertę.
Co warto wiedzieć o pierwszym kredycie?
Niezależnie od tego, czy jest to Twój piąty, czy pierwszy kredyt, zasady pozostają takie same. Banki w taki sam sposób weryfikują Twoją zdolność kredytową, a do pożyczonej kwoty naliczają odsetki i inne dodatkowe opłaty.
Przejdźmy do tego, co sprawdza bank przed udzieleniem pierwszego kredytu. Zdecydowanie będzie to Twoja zdolność kredytowa. Wskaźnik ten pozwala ocenić Twoje możliwości spłaty danego zobowiązania według warunków umowy.
Nie myśl jednak, że zdolność kredytowa zależy tylko od Twoich dochodów. Chociaż są one kluczowe, banki biorą pod uwagę również:
- wiek;
- formę zatrudnienia;
- staż pracy;
- stan cywilny;
- bieżące zobowiązania;
- historię kredytową;
- liczbę osób na utrzymaniu.
Jak widzisz, są to nie tylko czynniki dotyczące Twoich zarobków, ale także formy pracy czy codziennych wydatków. Wpływają one bowiem na Twój budżet i pozwalają określić ryzyko, jakie bank musi ponieść, udzielając Ci kredytu.
Ale to nie wszystko. Do kredytu są zawsze naliczane dodatkowe opłaty. Jeśli jest to Twoje pierwsze zobowiązanie takiego typu, możesz nie zdawać sobie sprawy, jak wiele różnych kosztów dodatkowych się z tym wiąże.
Są to np.:
- odsetki;
- prowizja za udzielenie kredytu;
- ubezpieczenie;
- marża;
- opłata przygotowawcza.
Decydując się na pierwszy kredyt, warto wiedzieć, ile wynosi jego całkowity koszt. Aby się o tym przekonać, zwróć uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Uwzględnia ona wszystkie dodatkowe opłaty doliczane do kredytu.
Pożyczka zamiast pierwszego kredytu
Osoby, które wcześniej nie miały żadnego kredytu, mogą mieć trudności z otrzymaniem pieniędzy z banku. Brak historii kredytowej, a do tego początek kariery zawodowej nie sprzyjają temu, aby mieć wysoką zdolność kredytową. Na szczęście istnieją alternatywy.
Jedną z nich jest pożyczka pozabankowa, którą możesz otrzymać w takich firmach jak Extraportfel. Pozwala ona na pożyczenie pieniędzy w szybki i prosty sposób. Minimum formalności oraz niewielkie wymagania sprawiają, że jest ona dostępna dla większości osób, które składają wniosek.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pierwszą pożyczkę? To zależy od firmy pożyczkowej. Jednak najczęściej są to takie kryteria jak:
- minimum 18 lat;
- polskie obywatelstwo;
- miejsce zamieszkania w Polsce;
- własne konto bankowe.
Co więcej, pożyczkodawcy akceptują różne źródła dochodu. Dlatego osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie nie muszą obawiać się tego, że ich wniosek zostanie odrzucony. To samo dotyczy tych, którzy otrzymują renty, stypendia czy emerytury.
Wystarczy złożyć wniosek przez internet. Decyzja i pieniądze na koncie mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.
Podsumowanie
Pierwszy kredyt z reguły nie opiewa na wysoką sumę. Jednak warto wiedzieć, co nas wtedy czeka. Weryfikacja zdolności kredytowej oraz dodatkowe opłaty to tylko niektóre rzeczy, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć. Na szczęście zawsze można skorzystać z innych alternatyw, aby pożyczyć dodatkowe środki.