Zdarzyło Ci się, że nie zapłaciłeś raty kredytu na czas? Sprawdź jakie idą za tym konsekwencje. Co się stanie w przypadku kilku dni lub kilku tygodni? Dowiedz się z naszego artykułu z czym związane jest opóźnienie w spłacie kredytu.
Opóźnienie w spłacie kredytu – ile dni bez konsekwencji?
Prawda jest taka, że opóźnienia w spłacie kredytu mogą przytrafić się każdemu z nas. Często wynika to z braku pamięci. W efekcie dowiadujemy się o tym z przypomnienia, jakie otrzymujemy od banku.
Jednak czy opóźnienie, które trwa zaledwie kilka dni, niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji? Instytucje bankowe najczęściej informują o niezapłaconej racie w ciągu 7-14 dni. Trzeba też pamiętać, że za wysyłane monity może być pobierana opłata zgodnie z tabelą opłat w naszej umowie.
Co zrobić w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu?
Niekiedy o tym, że wystąpią opóźnienia w spłacie kredytu, wiemy znacznie wcześniej. Utrata pracy czy nagłe wydatki powodują, ze nasz domowy budżet będzie zagrożony. Co zrobić w takiej sytuacji?
Najlepiej jak najszybciej poinformować o tym bank lub inną instytucją, która jest naszym wierzycielem. Dzięki temu możemy uniknąć przykrych konsekwencji takich jak odsetki karne czy windykacja.
Rozwiązaniem sytuacji mogą być np.: wakacje kredytowe. Podczas nich możemy zawiesić kilka kart kredytu. O taki sam czas zostanie przedłużony okres spłaty kredytu. Więcej szczegółowych informacji możesz znaleźć w swojej umowie oraz rozmawiając z bankiem.
Przeczytaj też: Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?
Co się stanie, jeśli nie zapłacisz raty kredytu w terminie?
Stało się. Zapomniałeś zapłacić raty kredytu. Jak już pisaliśmy, kilka dni opóźnienia nie powinno być dla banku problemem. Jednak jeśli czas ten się przedłuża, mogą pojawić się konsekwencje.
W pierwszej kolejności możesz spodziewać się, że bank powiadomi Cię o zadłużeniu poprzez monity i ponaglenia. Zostaną również naliczone odsetki karne. Ich wysokość zależy od obecnych stóp procentowych. Trzeba jednak pamiętać, że narastają one z każdym dniem.
Kiedy ponaglenia oraz odsetki nie przyniosły rezultatu, musisz liczyć się z rozpoczęciem windykacji. Jest ona najczęściej prowadzona przez zewnętrzną firmę windykacyjną. Jej zadaniem jest oddanie długu wierzycielowi. Poprzez nią możesz ustalić warunki spłaty zadłużenia.
Kiedy i to nie przyniesie skutku, sprawa może trafić do sądu. Ten zaś ma możliwość zadecydować o rozpoczęciu egzekucji komorniczej. W trakcie niej Twój majątek jest poddawany licytacji na poczet długu. Może to być niezwykle trudny i kosztowny proces. Poza tym, posiadając komornika na koncie bankowym jedyną możliwością na uzyskanie dodatkowych środków są produkty wyżej oprocentowane, jak pożyczki dla zadłużonych czy chwilówki dla zadłużonych.
Podsumowanie
Opóźnienie w spłacie kredytu to nie koniec świata. Kluczowy jest jednak czas reakcji. Warto jak najszybciej poinformować bank o tym, że nie damy rady opłacić raty na czas. Kiedy jednak już do tego dojdzie, nie unikajmy kontaktu z wierzycielem oraz firmą windykacyjną. Dzięki temu możemy uniknąć niepotrzebnego stresu i dalszych konsekwencji.
Może Cię zainteresować: