Zdolność kredytowa ma duże znaczenie, jeśli decydujesz się np. na kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. To od niej zależy pozytywna ocena Twojego wniosku. Warto więc wiedzieć, czym jest, co na nią wpływa, a także jak można ją sprawdzić. Taka wiedza może przydać Ci się, gdy zechcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania.
Zdolność kredytowa – co to jest?
Niezależnie od tego, czy starasz się o kredyt w banku, czy pożyczkę w firmie pozabankowej, analitycy będą sprawdzać Twoją zdolność kredytową. Co to takiego? Czym jest zdolność kredytowa? Jest to Twoja możliwość spłaty zobowiązania z odsetkami w podanym terminie. Ma więc bezpośredni wpływ na to, jaką kwotę możesz uzyskać od banku (zarówno jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, jak i gotówkowy).
Zdolność kredytowa jest sprawdzana m.in. na podstawie informacji podanych przez Ciebie we wniosku. Jednocześnie pamiętaj, że próba oszukania instytucji finansowej, może szybko wyjść na jaw. Grożą za to nawet konsekwencje prawne.
Zgodnie z art. 297 Kodeksu karnego podawanie fałszywych informacji lub zatajenie prawdy we wniosku o kredyt, pożyczkę, dotację czy gwarancję, jest przestępstwem. Osobie, która je popełnia, grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
Oprócz informacji we wniosku analitycy sprawdzają również dokumenty finansowe, dane z baz dłużników tych (np.: BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej), wyciągi bankowe, zaświadczenia od pracodawcy itd.
Każda instytucja może mieć swój własny algorytmy, więc ocena zdolności kredytowej może się różnić. To właśnie dlatego niekiedy warto próbować zawnioskować o kredyt w innym banku, kiedy dostaniesz decyzję odmowną w jednym z nich.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Aby móc wziąć kredyt na oczekiwaną kwotę, musisz mieć optymalną zdolność kredytową. Wpływają na nią:
- Twoje dochody – nie tylko ich wysokość, ale też źródło. Najlepiej oceniana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Np. przy dochodach z działalności gospodarczej bank może brać pod uwagę jedynie część dochodów;
- miesięczne wydatki (Twoje i całego gospodarstwa domowego) – takie jak np. rata innego kredytu, obciążenie wynikające z kart kredytowych czy debetu na karcie;
- liczba osób na utrzymaniu – im więcej ich jest, tym większe są koszty. Szanse na kredyt na wysoką kwotę będą więc mniejsze;
- historia kredytowa – aby otrzymać kredyt, trzeba mieć pozytywną historię kredytową. Zaległości w regulowaniu przeszłych lub bieżących zobowiązań obniżą Twoją zdolność;
- wiek – im starszy jesteś, tym niższą zdolność kredytową możesz mieć, ponieważ okres spłaty zobowiązania będzie skrócony.
Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?
Każdy bank stosuje indywidualny kalkulator zdolności kredytowej, aby szacować zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami i innymi kosztami. W związku z tym nie ma jednego ogólnego wzoru wyliczeń.
Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt, możesz skorzystać z przeliczników dostępnych w Internecie, aby się zorientować w swojej sytuacji. Zrób to, zanim zdecydujesz się wnioskować o kredyt. To ważne, ponieważ odrzucone zapytania czy zbyt wiele zapytań w krótkim czasie również obniżą Twoją zdolność. W efekcie szansa na otrzymanie kredytu będzie niższa.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Obliczanie zdolności kredytowej sprawiło, że rzeczywistość nie okazała się zbyt kolorowa, a planowana kwota kredytu na pewno nie zostanie Ci przyznana? Możesz poprawić swoją zdolność. Jak to zrobić?
- Sprawdź raport BIK i zobacz, jaki jest Twój scoring. Jeśli jest niski, szanse na kredyt są niewielkie. Zadbaj o to, by go poprawić, np. regulując bieżące zobowiązania (możesz np. szybciej spłacić niewielki kredyt ratalny).
- Poszukaj dodatkowej pracy, ponieważ wyższy dochód to większa zdolność kredytowa.
- Zrezygnuj z karty kredytowej i debetu, ponieważ takie zobowiązania obniżają Twoją zdolność.
- Możesz zdecydować się też na dodanie współkredytobiorcy do swojego wniosku (jeśli ma wysokie dochody). Może to być np. rodzic czy partner.
Podsumowanie
Zanim zdecydujesz się na kredyt, warto sprawdzić swoją zdolność. To pozwoli Ci wyliczyć, na jaką kwotę z banku możesz liczyć. Jeśli będzie to konieczne, możesz podjąć stosowne kroki, żeby poprawić swoją ocenę.