Zanim bank przyzna Ci kredyt, sprawdzi Twoją ocenę punktową BIK. Co to takiego? Sprawdź, co wpływa na scoring BIK. Jak poprawić swój wynik? Odpowiemy na Twoje pytania w naszym artykule.
Czym jest ocena punktowa BIK?
Banki są zobowiązane do oceny ryzyka kredytowego. Dzięki temu wiedzą, czy udzielić kredytu danej osobie. Na jakiej podstawie jest określana zdolność kredytowa? Jednym z filarów jest ocena punktowa BIK. Dowiedz się, co to takiego.
Aby sprawdzić czyjąś zdolność kredytową, banki weryfikują informacje o kliencie. W tym celu sprawdzają m.in.: bazę Biura Informacji Kredytowej. W pobranym raporcie znajduje się ocena punktowa BIK. Nazywana jest także scoringiem BIK.
Ocena punktowa jest obliczana indywidualnie dla każdego z nas. Stosuje się różne algorytmy i porównuje z innymi klientami. Możesz otrzymać wynik od 0 do 100. Im jest on wyższy, tym większa szansa na otrzymanie kredytu.
Przyjmuje się, że największe szanse na kredyt masz przy ocenie co najmniej 80 punktów. Nie oznacza to jednak, że w przypadku niższego wyniku Twoje szanse spadają do zera. Bank może odmówić przyznania wyższej kwoty lub zaproponuje mniej korzystne warunki umowy.
Od czego zależy scoring BIK?
Scoring BIK zależy od 4 najważniejszych czynników. Są to:
- terminowość – spłacanie zaległości w terminie zwiększa Twoją ocenę. Z kolei wszelkie opóźnienia obniżają scoring.
- korzystanie – na ocenę ma wpływ także sposób, w jaki korzystasz z kredytów i kart kredytowych. Jeśli zdarza Ci się, że wykorzystujesz maksymalnie swoje limity, wpłynie to negatywnie na wynik.
- wnioskowanie – częste składanie wniosków o kredyt nie jest dobrze odbierane przez BIK.
- doświadczenie – im dłuższa historia kredytowa, tym mniejsze ryzyko kredytowej, a tym samym jest większa szansa na otrzymanie kolejnego.
Jak poprawić ocenę punktową BIK?
Niska ocena w BIK jest najczęściej wynikiem opóźnień w spłacie. Dlatego w pierwszej kolejności przyjrzyj się swoim dotychczasowym zobowiązaniom. Czy zalegasz gdzieś z wpłatami? Jeśli tak, ureguluj raty i bądź na bieżąco. Pomoże Ci to poprawić scoring.
Brak oceny punktowej BIK także nie jest dobrze widziany. Jesteś wtedy dla banku czystą kartą. Nie ma on informacji o tym, jak wcześniej spłacałeś zobowiązania. W przypadku wyższych sum może to być problem. Dlatego warto wcześniej zdecydować się na mniejsze pożyczki lub zakupy na raty. Dzięki spłacaniu ich w terminie zbudujesz zdolność kredytową.
W przypadku kredytów na wysoką sumę ocena punktowa BIK jest jednym z kluczowych aspektów dla banku. Często zdarza się, że z jej powodu instytucja odmawia uznania wniosku. Na szczęście jest wiele firm pożyczkowych, które mają mniej rygorystyczne zasady. Dzięki nim możesz otrzymać pieniądze nawet bez zdolności kredytowej. Wystarczy złożyć wniosek przez internet.
Podsumowanie
Ocena punktowa decyduje o tym, czy otrzymasz kredyt, czy nie. Im wyższy scoring BIK, tym większe szanse na pieniędzy. Warto jednak zadbać o swoją zdolność kredytową wcześniej, aby dostać pozytywną odpowiedź i dobre warunki.