Kiedy pożyczasz pieniądze rodzinie czy znajomym, warto pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zależności od stopnia pokrewieństwa możesz go uniknąć. W wielu przypadkach jednak należy go zgłosić do urzędu skarbowego. Ile on wynosi oraz co nam grozi za niespełnienie tego obowiązku? Dowiedz się z naszego artykułu.
Kiedy trzeba zgłosić pożyczkę do urzędu skarbowego?
Zacznijmy od tego, kiedy należy opłacić podatek PCC, który wynosi 0,5% wartości pożyczki. Są nimi obarczone m.in. pożyczki prywatne, czyli takie, które są udzielane między rodzeństwem, rodzicami, przyjaciółmi, małżeństwem czy partnerami.
Są jednak sytuacje, kiedy pożyczka jest zwolniona z podatku PCC. Mówimy tutaj o grupie podatkowej, do której należą:
- dzieci,
- rodzice,
- małżonkowie,
- dziadkowie,
- rodzeństwo,
- pasierbowie,
- ojczym,
- macocha,
- wnuki.
- Kwota wolna od podatku wynosi 36 120 zł (od 1 lipca 2023 roku). Jeśli pożyczka przekroczy podaną kwotę, wciąż nie musimy płacić PCC, ale zgłosić ją do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Trzeba jednak zaznaczyć, że podane kwoty to wartość zobowiązań, które są zsumowane z 5 poprzednich lat od tej samej osoby. A zatem, jeśli zostało udzielone więcej pożyczek w tym okresie, należy się upewnić, że nie przekroczyliśmy podanego limitu.
Oprócz tego wyróżniamy drugą grupę podatkową, która obejmuje:
- rodzeństwo rodziców,
- zstępnych rodzeństwa;
- zstępnych i małżonków pasierbów;
- małżonków rodzeństwa małżonków;
- małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków;
- małżonków innych zstępnych.
W tym przypadku kwota wolna od podatku PCC wynosi 27 090 złotych.
Pozostałe, niespokrewnione osoby zaś należą do 3 grupy podatkowej, w przypadku której kwota wolna od podatku wynosi 5 733 zł.
Co grozi za niezgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego?
Jeśli decydujemy się na pożyczkę prywatną, musimy zdawać sobie sprawę z obowiązku opłacenia podatku. Jeśli nie przysługuje nam zwolnienie, a nie zgłosimy się do urzędu skarbowego, mogą grozić nam konsekwencje. Jest to przede wszystkim kara w wysokości 20% wartości pożyczki.
Pożyczka zawarta pomiędzy osobami prywatnymi powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od jej udzielenia. Takie zgłoszenie powinno zawierać dane obu stron, kwotę pożyczki, oprocentowanie, termin i sposób spłaty.
A co z pożyczkami od firm pożyczkowych lub banków? Jako pożyczkobiorca nie musisz obawiać się płacenia PCC. Tego rodzaju umowy nie wymagają bowiem indywidualnego zgłoszenia przez klienta.
Podsumowanie
Pożyczki prywatne to dla wielu osób szybki sposób na zdobycie dodatkowej gotówki. Warto jednak pamiętać, że mogą one być obarczone dodatkowymi obowiązkami. Dobrze zatem znać przepisy prawa i zgłosić pożyczkę do urzędu skarbowego, jeśli ciąży nad nami taki obowiązek. Dzięki temu możemy uniknąć wysokich kar.