Czy wiesz, czym są należności i zobowiązania? Czym różnią się od siebie? Kiedy zachodzą? Wiele osób podaje błędne odpowiedzi. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Różnice są subtelne, acz znaczące. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat w naszym artykule.
Należności i zobowiązania to nie to samo!
Oba pojęcia są często ze sobą mylone. Nierzadko kredytobiorcy nie widzą między nimi różnicy. Jednak w rzeczywistości znaczą one dwie odmienne rzeczy. Dlatego warto dowiedzieć się, czym się różnią należności i zobowiązania. W innym razie może dojść do wielu nieporozumień, których można uniknąć.
Czym są należności?
Nie musisz znać skomplikowanej definicji, aby odróżnić należności od zobowiązania. W pierwszym przypadku mówimy o prawie do otrzymania świadczenia od drugiej strony. A zatem należność to inaczej własność wierzyciela takiego jak np.: bank.
To, co jednak kluczowe to fakt, że należności dotyczą nie tylko banków, ale również innych instytucji, a nawet osób prywatnych. Jeśli pożyczymy pieniądze naszej sąsiadce, stajemy się wierzycielami, a pożyczone środki – należnością, do której mamy prawo.
Więcej na temat należności czytamy w Kodeksie cywilnym. Według jego zapisów jest to prawo osoby prawnej lub fizycznej do otrzymania świadczenia rzeczowego lub pieniężnego w ustalonym terminie.
Czym są zobowiązania?
Czym innym są za to zobowiązania. Czym one są? Na początku warto zaznaczyć, że łączą one obie strony: dłużnika i wierzyciela. Powstają one bowiem wtedy, kiedy jedna lub dwie strony do czegoś się zobowiązują według zawartej umowy.
Podobnie jak w ostatnim przypadku zobowiązania nie dotyczą wyłącznie relacji bank – klient. Takie sformułowanie może znaleźć odzwierciedlenie również w życiu codziennym między osobami prywatnymi. Pora przejść do przykładów!
Pożyczasz od swojej koleżanki 500 zł na naprawę laptopa. Chociaż nie spisujecie umowy pożyczki, dogadujecie się, że pożyczoną kwotę oddasz jej w kolejnym miesiącu. Tym samym pożyczka, a właściwie jej zwrot, staje się Twoim zobowiązaniem. Z kolei dla Twojej koleżanki pożyczone pieniądze są należnością. Ma ona zatem prawo do ich zwrotu, a jeśli tak się nie stanie, może podjąć dalsze kroki.
Zobowiązania dotyczą przede wszystkim tej strony, która pożycza od kogoś pieniądze lub mienie rzeczowe. Warto jednak zadbać wtedy o zwrot środków w terminie. Wierzyciel bowiem ma prawo dochodzić swoich racji poprzez windykację, a nawet drogę sądową.
Podsumowanie
Należności i zobowiązania tylko na pozór oznaczają to samo. Kiedy znasz ich definicje oraz przykłady z życia codziennego, ich odróżnienie nie powinno sprawiać problemów. Niezależnie od tego, czy jesteś wierzycielem, czy dłużnikiem, warto znać swoje prawa i obowiązki, jakie z tego wynikają.