Oszuści znajdują coraz nowsze techniki wyłudzania informacji oraz pieniędzy. Jednym z nich jest właśnie spoofing. Dowiedz się, na czym on polega. W jaki sposób się przed nim ustrzec? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Czytaj o tym w naszym artykule.
Czym jest spoofing?
Spoofing to technika wykorzystywana przez oszustów. Polega ona na podszywaniu się pod instytucje, banki oraz firmy. Może on przybierać różne formy, w tym fałszowanie adresów IP, numerów telefonów, e-maili, stron internetowych i danych DNS, aby wprowadzić użytkownika w błąd, uzyskać dostęp do prywatnych informacji lub rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie. Przykład? Oszust dzwoni do klienta banku podając się za pracownika. Podczas rozmowy udaje mu się pozyskać niezbędne dane do zalogowania na konto i przejęcia pieniędzy.
Jak rozpoznać spoofing?
Spoofing nie jest nową techniką. Jednak wciąż wiele osób pada jego ofiarą. Dlaczego? Niestety oszuści mają coraz bardziej wyrafinowane sposoby, aby przejść do siebie drugą osobę. Dlatego tak ważne jest, aby uważać na to, z kim mamy kontakt.
Jak się chronić przed spoofingiem? Jest na to kilka sposobów. Zacznijmy od metody, która pomoże nam rozpoznać oszusta przez telefon.
Zachowaj szczególną ostrożność, gdy kontaktuje się z Tobą osoba twierdząca, że jest pracownikiem banku lub innej instytucji. Ponadto pamiętaj, że żaden pracownik banku ani przedstawiciel instytucji nie powinien prosić o przekazanie przez telefon haseł czy kodów dostępu.
Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ton rozmowy. Jeśli rozmówca jest emocjonalny, nakłada presję czasową oraz dopytuje prośbami o dane osobowe, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia.
Jak się chronić przed spoofingiem?
Spoofing może przyjąć różne formy, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nim chronić każdego dnia. O czym musisz wiedzieć?
Przede wszystkim, jeżeli wiadomość wydaje się podejrzana, skontaktuj się bezpośrednio z firmą lub osobą, która miała wysłać wiadomość.
Jeśli zostałeś przekierowany na stronę internetową poprzez link, zawsze sprawdź adres URL strony. Czy na pewno jest prawidłowy? A może różni się od oficjalnej strony? Czasem to może być jedna litera. Jednak ta właśnie jedna litera to znak, że strona jest fałszywa.
Zwróć także uwagę na maile. Często adresy e-mail, które są wykorzystywane w spoofingu wyglądają prawie identycznie jak te prawdziwe, z drobnymi różnicami, takimi jak zmienione litery czy dodatkowe znaki. Unikaj klikania w linki lub otwierania załączników w e-mailach od nieznanych nadawców lub w wiadomościach. Mogą one bowiem zawierać w sobie złośliwe oprogramowanie.
Aby chronić się przed spoofingiem, oprócz ostrożności, warto pamiętać o programach antywirusowych. Aktualne bazy danych pozwolą Ci na ochronę przed wirusami i innymi zagrożeniami w sieci.
Podsumowanie
Spoofing może być poważnym zagrożeniem dla każdego z nas. Dlatego tak ważne jest, aby uważać na to, z kim rozmawiamy, jakie wiadomości czytamy oraz jakie strony internetowe odwiedzamy. W tym celu warto postawić na zaawansowane zabezpieczenia antywirusowe, a także na ostrożność i przezorność.