Planujesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, co to jest marża i jak wpływa na ostateczny koszt pożyczki? Dowiedz się więcej, aby wybrać najlepszą ofertę na rynku. W tym artykule przedstawimy, czym jest marża kredytu, jakie czynniki na nią wpływają oraz jaka jest jej zależność z oprocentowaniem.
Czym jest marża kredytu?
Marża kredytu to dodatkowa opłata pobierana przez bank za udzielenie kredytu. Stanowi ona różnicę między oprocentowaniem, jakie bank musi zapłacić za pozyskanie środków, a oprocentowaniem, jakie pobiera od swojego klienta.
Marża kredytu jest ustalana indywidualnie dla każdego i może być negocjowana z bankiem w zależności od wielu czynników, takich jak zdolność kredytowa, wysokość kredytu czy cel jego przeznaczenia.
Warto zauważyć, że wysokość marży kredytowej wpływa na całkowity koszt kredytu. Im wyższa marża, tym wyższy koszt kredytu dla klienta. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować wszystkie koszty i porównać oferty różnych banków. Dzięki temu można wybrać najlepszą ofertę, która pozwoli zaoszczędzić na kosztach kredytu.
Od czego zależy marża kredytu?
Wysokość marży zależy od wielu czynników, które decydują o ryzyku udzielania kredytu przez bank. Są to m.in.:
- zdolność kredytowa – bank i firmy pożyczkowe zawsze oceniają ryzyko związane z udzieleniem kredytowe. W tym celu sprawdzają sytuację finansową, historię kredytową oraz bieżące zobowiązania. Im wyższa zdolność kredytowa, tym mniejsze ryzyko. To zaś przekłada się na atrakcyjniejsze warunki ofert i niższą marżę.
- wysokość kredytu – z reguły, im większa kwota kredytu, tym wyższa marża. Dlaczego tak się dzieje? Bank podejmuje większe ryzyko finansowe, udzielając wyższej pożyczki. Znajduje to odzwierciedlenie w wyższych kosztach dla kredytobiorcy.
- wskaźnik LTV – jest to stosunek wartości nieruchomości do wysokości kredytu. Im wyższy LTV, tym wyższa marża. Bank bowiem ponosi większe ryzyko, a wartość zabezpieczenia może być niewystarczająca do pokrycia zadłużenia.
- wysokość prowizji – banki często stosują praktykę komunikowania niższej prowizji. Jednak za tym może kryć się wyższa marża kredytu. Dlatego warto dokładnie sprawdzić warunki umowy.
- wykupienie dodatkowych produktów – zdecydowanie się dodatkowo na ubezpieczenie także wpływa to na wysokość marży. Może być to zatem sposób na jej obniżenie.
Marża a oprocentowanie?
Czy marża i oprocentowaniu są tożsame? Nie. Jednak są ze sobą ściśle powiązane. Oprocentowanie to suma marży i wskaźnika referencyjnego. Pomimo tego, że marża zależy od banku, to wskaźnik referencyjny zależy od wysokości stóp procentowych.
W praktyce oznacza to, że im niższa marża kredytu, tym mniejszy koszt kredytu dla kredytobiorcy, a im wyższe oprocentowanie, tym wyższe koszty. Jednakże warto pamiętać, że tylko marża jest ustalana przez bank i zależy od indywidualnych warunków. Natomiast oprocentowanie jest uzależnione od sytuacji rynkowej.