Zastanawiasz się, kto może być wierzycielem? Wbrew pozorom nie są to tylko banki i firmy pożyczkowe. Wierzycielem może zostać każdy z nas. Sprawdź, kto nim być i jakie ma prawa.
Kto może być wierzycielem?
Zacznijmy od tego, kto może być wierzycielem. Jak się okazuje, definicja tego pojęcia jest szeroka. Praktycznie każdy z nas mógłby być w danej roli wierzycielem. Co na ten temat mówią przepisy?
Definicji, kto to jest wierzyciel na próżno szukać w kodeksach. Pewną wskazówkę daje nam jednak Kodeks Cywilny. Możemy bowiem znaleźć w art. 353 definicję zobowiązania. Brzmi ona:
„Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.”
Co nam to mówi? Wierzycielem jest osoba, wobec której dłużnik ma jakieś zobowiązanie. Najczęściej dotyczy ono pieniędzy, jednak mogą być to inne rzeczy takie jak dobra materialne, hipoteka, samochód, sprzęt komputerowy, biżuteria itp.
Wierzycielem są najczęściej banki, które udzielają klientom kredytów. Jednak to nie jedyny taki przypadek, kiedy powstaje zobowiązanie.
Kim jest wierzyciel? Może to być:
- bank;
- firma pożyczkowa;
- SKOK;
- firma telekomunikacyjna;
- przedsiębiorstwo;
- spółdzielnia;
- urząd;
- osoba prywatna.
Jak widzisz, definicja, kto to jest wierzyciel, nie ogranicza się także do banków. Może ona dotyczyć każdej firmy, a także osoby prywatnej.
Kategorie wierzycieli
Wyróżniamy 4 główne kategorie wierzycieli:
- osobisty – jest to osoba, która ma prawo żądać zwrotu należności z majątku osobistego dłużnika;
- rzeczowy – ma prawo do rzeczy, która została wybrana jako zabezpieczenie wierzytelności (np.: samochód);
- alimentacyjny – przysługą jej alimenty od rodzica;
- hipoteczny – może dochodzić swoich prawa z hipoteki na nieruchomości.
Czego może wymagać wierzyciel?
Tutaj z pomocą przychodzą nam przepisy prawa. Wspomniany wcześniej Kodeks Cywilny mówi o tym, czego może wymagać wierzyciel. Czytamy o tym w art. 356: „Wierzyciel może żądać osobistego świadczenia dłużnika tylko wtedy, gdy to wynika z treści czynności prawnej, z ustawy albo z właściwości świadczenia.”
Podstawowym prawem każdego wierzyciela jest dążenie do odzyskania pożyczonych środków. W tym celu może kontaktować się z dłużnikiem, a nawet skierować sprawę do sądu.
Jakie są prawa wierzyciela?
Kiedy dłużnik zwleka ze zwrotem należności, wierzyciel ma prawo do :
- rozmów;
- wysyłania wezwań do zapłaty;
- zawarcia współpracy z firmą windykacyjną;
- skierowania sprawy do sądu.
Działania te mają pomóc w odzyskaniu wierzytelności. Jednocześnie nie mogą naruszać prawa dłużnika. Metody odzyskiwania należności, które polegają na nękaniu czy grożeniu, nie są zgodne z prawem. W takiej sytuacji dłużnik może zaskarżyć wierzyciela. Dotyczy to także firmy windykacyjnej, z którą on współpracuje.
Podsumowanie
Kim jest wierzyciel? Wierzyciel to każda osoba lub firma, wobec której powstała należność. Jeśli masz wobec kogoś dług, pamiętaj, że ma ona prawo dążyć do jego odzyskania. Warto zatem uregulować go jak najszybciej.