Nie tylko banki! Pożyczki to produkt, który możesz odnaleźć w różnych instytucjach finansowych. Dowiedz się, skąd możesz uzyskać dodatkowe pieniądze. Na co zwrócić uwagę przed podaniem umowy oraz z czym wiąże się pożyczka w rodzinie? Sprawdź w naszym artykule.
Pożyczki w świetle prawa
Czym jest pożyczka? Informacje na jej temat znajdziesz w art. 720 kodeksu cywilnego. We fragmencie czytamy: “Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.”
Nie bez znaczenia jest także wysokość odsetek, która również jest regulowana przez przepisy prawne. W przypadku odsetek za opóźnienie ich wysokość wynosi suma stopy referencyjnej oraz 5,5 punktu procentowego. Natomiast wysokość odsetek ustawowych jest równa sumie stopy referencyjnej i 3,5 punktów procentowych.
Kto w Polsce udziela pożyczek?
Pożyczki w Polsce są udzielane nie tylko przez banki. Z podobną ofertą możesz się spotkać również w przypadku firm pożyczkowych czy spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
Niezależnie jednak od tego, z jakiej instytucji pochodzi pożyczki, musi ona stosować się do ustawy o kredycie konsumenckim, a także do ustawy antylichwiarskiej. Określają one m.in. maksymalną kwotę pożyczki, wysokość odsetek oraz opłat poza odsetkowych.
Pożyczki prywatne – czy prywatna osoba może udzielać pożyczek?
Pożyczki są udzielane nie tylko przez banki, SKOK-i czy firmy pożyczkowe. Tak naprawdę wsparcia finansowego mogą udzielić nasi bliscy, dalsi znajomi, a nawet obcy inwestorzy. O czym musisz pamiętać?
Pożyczka w rodzinie wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem dla wielu osób, które potrzebują szybko gotówki. Czy jednak wiesz, że jeśli kwota przekracza 1000 złotych, musi być spisana umowa w formie pisemnej. Co więcej, może zaistnieć potrzeba opłacenia podatku PCC od pożyczki. Wyjątkiem jest zwolnienie z tego obowiązku, jeśli pożyczka została udzielona w I grupie podatkowej i nie przekracza kwoty 9637 zł. Jeśli była ona wyższa, musi zostać zgłoszona do urzędu skarbowego.
Z kolei pożyczając od prywatnych inwestorów, zachowaj czujność. Może się bowiem zdarzyć, że proponowane przez nich warunki będą nie tylko dla Ciebie niekorzystne, ale również niezgodne z prawem.
Podsumowanie
Jak zatem widzisz, pożyczki mogą być udzielane nie tylko przez banki, ale również przez inne instytucje finansowe, rodzinę, a nawet prywatnych inwestorów. Niezależnie jednak od sytuacji, pamiętaj, że kluczowe jest Twoje bezpieczeństwo. Przed podpisaniem umowy, sprawdź, czy nie zawiera ona informacji niezgodnych z prawem. Zwróć szczególną uwagę na wysokość odsetek oraz innych opłat, które mają decydujący wpływ na koszt pożyczki.