Wpis w KRD oznacza jedno – jestem dłużnikiem. Jednak zanim do tego dojdzie, warto na bieżąco weryfikować swoją sytuację finansową i bieżące zobowiązania. Jak sprawdzić siebie w KRD? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Co to jest KRD?
KRD to skrót od Krajowego Rejestru Długu. Należy on do 5-ciu Biur Informacji Gospodarczej takich jak:
- BIG Infomonitor;
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Zawierają one dane na temat dłużników. Znajdziesz w nich informacje zarówno o osobach prywatnych, jak i przedsiębiorcach.
Celem Krajowego Rejestru Długów, jak ich innych baz dłużników, jest zbieranie, przechowywanie i udostępnianie danych o zadłużeniach. Dokąd trafiają te informacje? Dłużnicy KRD są sprawdzani podczas weryfikacji w bankach, firmach telekomunikacyjnych i innych przedsiębiorstwach przed zawiązaniem umowy. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą upewnić się, czy dana osoba jest wiarygodna, czy też miała już problemy z zadłużeniem.
Jak można trafić do KRD?
Wpis w Krajowym Rejestrze Dłużników nie jest pozytywną informacją. Oznacza on, że zalegamy komuś ze spłatą zobowiązania. Jak można do niego trafić?
Aby trafić do KRD, musi zostać spełnionych kilka warunków:
- dług wynosi co najmniej 200 zł (dla osoby prywatnej) lub 500 zł (dla przedsiębiorcy);
- opóźnienie wynosi co najmniej 60 dni;
- zostało wysłane co najmniej 30 dni wcześniej wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o wpisaniu do Krajowego Rejestru Dłużników.
Jakie danego trafiają do KRD? Nie są to tylko kredyty i pożyczki. Krajowy Rejestr Długów zbiera także informacje o innych zadłużeniach:
- czynsze;
- rachunki;
- faktury;
- mandaty;
- abonament.
Innymi słowy do Krajowego Rejestru Długów można trafić za zadłużenie z każdego sektora. Wystarczy, aby na nasze dany była wystawiona faktura lub paragon. Będzie to podstawą dla wierzyciela do roszczeń wobec nas.
Jak sprawdzić siebie w KRD?
Raz na 6 miesięcy możesz sprawdzić siebie za darmo w Krajowym Rejestrze Dłużników. Takie prawo gwarantują Ci przepisy. Dlaczego warto to zrobić?
Dzięki sprawdzeniu siebie w KRD wiesz, czy nie masz nigdzie długów. Możesz dowiedzieć się, czy spłacasz terminowo swoje zobowiązania. Dodatkowo upewnisz się, że nikt nie wziął na Ciebie kredytu lub pożyczki.
Jak sprawdzić siebie w KRD? Nic trudnego. Wystarczy założyć konto na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Długów. W formularzu zostaniesz poproszony o podstawowe dane osobowe.
Kolejnym krokiem jest weryfikacja tożsamości. To właśnie ona zapewnia bezpieczeństwo Twoich danych. W tym celu możesz wykonać przelew weryfikacyjny ze swojego konta bankowego lub przesłać skan dowodu.
Kiedy otrzymasz już dostęp do raportu o sobie w KRD, sprawdzisz nie tylko swoje zadłużenia, ale także zobaczyć, kto pobierał raport na Twój temat.
Pamiętaj, że jako osoba prywatna możesz sprawdzić tylko siebie w KRD. Istnieje jednak możliwość wykupienia pakietu biznesowego, aby weryfikować informacje na temat firm.
Podsumowanie
Jak sprawdzić siebie w KRD? Wystarczy założyć konto i potwierdzić swoją tożsamość. Regularne zaglądanie w raporty da Ci pewność, że na Twoim koncie nie masz żadnego długu i nikt nie próbuje wyłudzić od Ciebie kredytu.