Nawet kilka milionów osób w Polsce ma problemy z długami. Z kolei średnie zadłużenie konsumenta jest większe niż przeciętne wynagrodzenie. Jak wyjść z długów? Dowiedz się, jak spłacić swoje zadłużenie i odzyskać wolność finansową.
Zadłużenie Polaków rośnie
Z roku na rok raporty dotyczące zadłużenia niemile zaskakują. Wzrasta bowiem nie tylko liczba dłużników, ale również wysokość średniego zadłużenia. Jak podaje badanie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, liczba niesolidnych płatników wynosi aż 2,7 mln osób – tyle, ile wynosi obecnie łączna liczba mieszkańców Warszawy i Wrocławia.
Z raportu InfoDług przygotowanego na podstawie danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK wynika też, że zobowiązania Polaków wynoszą w 2024 roku ponad 86 miliardów złotych. Średnia kwota zaległości to z kolei około 24 tys. złotych na osobę.
Co ma wpływ na rosnące zadłużenia Polaków? Przyczyny można dopatrywać się m.in. w inflacji i obecnej sytuacji gospodarczej. Rosnące raty kredytów i niższe zarobki powodują, że coraz więcej osób ma problemy finansowe. Rośnie też bezrobocie, a utrata pracy zawsze sprawia, że wyjście z zadłużenia staje się jeszcze trudniejsze.
Spirala zadłużenia, czyli mechanizm, który nie pomoże Ci wyjść z długów komorniczych
Z długami wiąże się jeszcze jedno niebezpieczne zjawisko wpływające na finanse. Zadłużone osoby nierzadko popadają w spiralę długów. Na czym ona polega? To sytuacja, kiedy na poczet jednego zadłużenia (którego spłaty domaga się np. komornik) zaciągasz kolejne (może to być kredyt, pożyczka, chwilówka). W efekcie cały czas spłacasz kolejne zadłużenia i jesteś w błędnym kole. Nie możesz przeznaczyć środków na realną poprawę swojej sytuacji, bo wciąć reperujesz dziury, które się pojawiają. Domowy budżet w efekcie jest w jeszcze gorszej kondycji. Trzeba bowiem pamiętać, że każde nowe zobowiązanie to wydatek. Jeśli zdecydujesz się je zaciągnąć, musisz spłacać odsetki.
Spirala zadłużenia jest o tyle groźna, że łatwo można stracić grunt pod nogami. Nie wspiera wychodzenia z długów i nie pomoże Ci porodzić sobie ze swoimi finansami. Rosnące zadłużenie jest związane z rosnącymi odsetkami, które tylko zwiększają dług. Z ich powodu kwota do spłaty zwiększa się z miesiąca na miesiąc.
Ze spirali długów, licznych zobowiązań finansowych, można wychodzić latami. Pamiętaj więc, że dodatkowe kredyty to nie jest dobre rozwiązanie i wyjście z sytuacji.
Jak wyjść z długów bez pieniędzy? Jakie jest remedium na kłopoty finansowe?
Aby wyjść z długów, nie można pozostać bezczynnym. Ignorowanie monitów i powiadomień o wymaganej spłacie długów tylko pogarsza sytuację, w której znajduje się kredytobiorca. Zamiast tego warto odpowiedzieć na wysyłane wezwania i skontaktować się z wierzycielem. Nie ma sytuacji bez wyjścia, a czasem po prostu trzeba skorzystać z pomocy, którą ma się oferowaną.
Rozmowa z bankiem, firmą pożyczkową lub inną instytucją może być bardzo pomocna. Po pierwsze pozwoli na ustalenie planu spłaty zadłużenia (np. poprzez wyznaczenie nowego terminu spłaty). Jeśli sprawa nie trafiła do sądu, jest to jeszcze możliwe. Dzięki temu możesz otrzymać nowy termin i harmonogram rat, który pozwoli Ci po czasie uwolnić się od długów.
Wiele osób, które mają na swoim koncie zadłużenie, decyduje się na kredyt konsolidacyjny. Jest to produkt bankowy, który pozwala na połączeniu w kilku zobowiązań w jedno. Konsolidacja sprawia, że masz do spłaty tylko jedną ratę, której wysokość może być niższa w porównaniu do wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Z drugiej jednak strony, musisz pamiętać, że ogólna kwota do spłaty może być wyższa.
Kiedy nie jesteś w stanie wyjść z długów i wszystkie metody zawiodą, istnieje jeszcze możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Dzięki temu można się pozbyć swoich długów (następuje ich umorzenie przez sąd). Jednakże wiąże się to z likwidacją majątku (w którą jest zaangażowany syndyk) i może wymagać wielu poświęceń. Jest to opcja dla osób w bardzo trudnej sytuacji, które są niewypłacalne, a ich miesięczny dochód nie pozwala na regulowanie bieżących wierzytelności.
Podsumowanie
Jak wyjść z długów? Warto jak najszybciej podjąć kroki, aby uwolnić się od zadłużenia. Z czasem bowiem będzie coraz trudniej wynegocjować warunki spłaty. W tym przypadku czas działa na Twoją niekorzyść.