Czy wiesz, że wiele osób nie wie, że widnieje w bazie dłużników? Informuje ich o tym dopiero komornik. Jak uniknąć takiej sytuacji? Dowiedz się, jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej.
Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?
Miejsc, w których można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej, nie brakuje. Co więcej, informacje o nas samych są dostępne za darmo. Gwarantuje to nam ustawa z dn. 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530).
Gdzie zatem szukać informacji o długach? Zacznijmy od podstawowych rejestrów:
- Rejestr Biura Informacji Kredytowej (BIK);
- Rejestr Biura Informacji Gospodarczej (BIG).
W ramach Biura Informacji Gospodarczej działają także:
- ERIF;
- BIG InfoMonitor;
- Krajowy Rejestr Długów;
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Aby sprawdzić dług, warto zweryfikować zarówno BIG, jak i BIK. Obie bazy działają samodzielnie i mogą zawierać odrębne informacje. W naszym artykule zaś przedstawiliśmy najważniejsze rejestry.
Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?
Zacznijmy od BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Dla wielu osób jest to pierwszy krok, aby sprawdzić dług. Jakie informacje zawiera?
W BIK znajdziesz wszelkie informacje na temat zawieranych kredytów czy pożyczek. Pochodzą one z:
- banków;
- firm pożyczkowych;
- SKOK-ów.
Co więcej, Biuro Informacji Kredytowej to nie tylko dane dłużników. Zawiera on także pozytywne wpisy o regularnych wpłatach i uregulowanych zobowiązaniach. Tych informacji jest znacznie więcej.
Jak sprawdzić zadłużenie w BIK? Raz na pół roku masz możliwość pobrania raportu za darmo. W tym celu należy założyć konto. Pamiętaj, że po wypisaniu danych, konieczna jest weryfikacja tożsamości. Przesłanie skanów dowodu osobistego zwiększa bezpieczeństwo bazy.
Po utworzeniu konta w BIK możesz wygenerować darmowy raport. Sprawdzisz w nim dług, jak i inne informacje na temat swoich zobowiązań.
Kiedy warto sprawdzić swoje dane w BIG?
Kolejną bazą, do której warto zajrzeć, jest Biuro Informacji Gospodarczej. Kiedy warto sprawdzić swoje dane w BIG? Dobrze jest to robić regularnie, aby mieć pewność, że nikt nie wyłudził na Ciebie kredytu. Zobacz, jak to zrobić.
Sprawdzenie zadłużenia w BIG nie różni się wiele od sprawdzenia w BIK. W tym celu również należy założyć konto, a następnie zweryfikować swoją tożsamość. Dzięki temu możesz wygenerować darmowy raport. Co on zawiera?
W przeciwieństwie do BIK raport BIG zbiera informacje nie tylko z banków czy firm pożyczkowych. Znajdują się w nim dane również z innych sektorów i branż. Dlatego mogą tam być wpisy dotyczące:
- abonamentów;
- niezapłaconych mandatów;
- nieuregulowanych faktur.
Aby trafić do BIG, dług musi wynosić co najmniej 200 zł (dla osób prywatnych) i 500 zł (dla przedsiębiorców).
Jak sprawdzić zadłużenie w KRD?
Ostatnią bazą, nad którą się pochylimy, jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Wiele osób sięga właśnie po niego, aby sprawdzić zadłużenie. Znajdują się w nim bowiem informacje na temat należności nie tylko z banków, ale także z innych firm z różnych branż.
Jak sprawdzić dług? Aby zrobić to za darmo, możesz założyć konto na oficjalnej stronie i potwierdzić swoją tożsamość. Masz taką możliwość raz na pół roku. W KRD możesz sprawdzić zadłużenie swoje, jak i przedsiębiorstw. Podobnie jak w przypadku innych baz, nie można zobaczyć wpisów innych osób prywatnych.
Podsumowanie
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie zadłużenia danej osoby. Jednym z nich jest weryfikacja baz dłużników. Znajdują się tam informacje o długach danej osoby i historii ich spłacania. Innym sposobem jest bezpośredni kontakt z wierzycielami. Udzielą oni informacji o saldzie zadłużenia i płatnościach, jakie na nas ciążą.