Masz długi i boisz się, że znajdziesz się w rejestrze dłużników? A może chcesz sprawdzić, kto interesował się Twoją sytuacją finansową? Dowiedz się, jak szybko i łatwo zweryfikować dane w BIG InfoMonitor. Możesz to zrobić w kilku prostych krokach i za darmo.
Czym jest BIG InfoMonitor?
BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.) to jeden z głównych rejestrów dłużników w Polsce. Gromadzi informacje o osobach i firmach, które zalegają z płatnościami na rzecz różnych instytucji:
- banków,
- operatorów telekomunikacyjnych,
- dostawców energii,
- firm leasingowych,
- osób prywatnych.
Dane te są wykorzystywane m.in. przez banki, firmy pożyczkowe i inne podmioty do oceny wiarygodności finansowej klientów.
Jak działa baza BIG InfoMonitor?
BIG InfoMonitor działa na zasadzie wymiany informacji gospodarczej. Wierzyciele mogą zgłaszać dłużników do rejestru, jeśli spełnią określone warunki. Każdy wpis zawiera informacje o kwocie zaległości, terminie jej powstania oraz podmiocie, który dokonał zgłoszenia. Z rejestru mogą korzystać zarówno instytucje finansowe, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą sprawdzić potencjalnych kontrahentów.
Wpis do bazy może wpłynąć na zdolność kredytową – banki często odmawiają finansowania osobom z negatywnymi danymi w BIG czy w KRD (Krajowy Rejestr Długów).
Jak sprawdzić siebie w BIG InfoMonitor?
Masz prawo do sprawdzenia, czy znajdujesz się w rejestrze BIG InfoMonitor. Możesz to zrobić przez Internet. Będzie Ci potrzebna rejestracja na stronie system.big.pl i założenie konta. Proces weryfikacji wymaga podania danych osobowych oraz przesłania skanu dokumentu tożsamości. Po pozytywnej weryfikacji użytkownik może pobrać raport zawierający informacje o zobowiązaniach. Ma on bardzo czytelny charakter, więc bez problemu poradzisz sobie z jego interpretacją.
Ważne! Jeśli zdecydujesz się sprawdzić bazę, możesz dowiedzieć się przy okazji, czy nikt nie wyłudził na Ciebie kredytu bądź pożyczki. Sprawdź wnikliwie raport i przeanalizuj ewentualne zaległości, by upewnić się, że wszystkie zobowiązania były przez Ciebie autoryzowane.
Raport BIG o sobie i raport z rejestru zapytań
W BIG InfoMonitor są dostępne dwa rodzaje raportów:
- raport o sobie – zawiera informacje o ewentualnych wpisach dotyczących niespłaconych zobowiązań,
- raport z rejestru zapytań – pokazuje, kto i kiedy sprawdzał użytkownika w bazie BIG InfoMonitor w ciągu ostatnich 12 miesięcy; daje więc informacje dotyczące np. tego, czy ktoś nie próbował na Ciebie zaciągnąć kredytu/pożyczki (wówczas np. bank możesz sprawdzać Cię w rejestrze – żaden podmiot nie robi tego bez powodu).
Jako konsument masz prawo do jednego darmowego raportu na swój temat raz na 6 miesięcy (daje je ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych).
Od jakiej kwoty zadłużenia pojawiają się wpisy w BIG InfoMonitor?
Wpis do rejestru dłużników BIG InfoMonitor może zostać dokonany tylko wtedy, gdy:
- dług osoby fizycznej przekracza 200 zł;
- dług firmy wynosi co najmniej 500 zł;
- opóźnienie w spłacie wynosi minimum 30 dni;
- wierzyciel wysłał dłużnikowi wezwanie do zapłaty co najmniej 30 dni przed dokonaniem wpisu.
Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, nie ma możliwości dokonania wpisu.
Podsumowanie
BIG InfoMonitor to jeden z głównych rejestrów dłużników w Polsce, który gromadzi informacje o niespłaconych zobowiązaniach. Każdy konsument może sprawdzić, czy znajduje się w bazie i kto interesował się jego sytuacją finansową – raz na pół roku zupełnie za darmo. Jeśli masz wątpliwości co do swojej historii finansowej, warto skorzystać z tej możliwości, by uniknąć przykrych niespodzianek.
FAQ
Czy można usunąć wpisy z bazy BIG?
Wierzyciel ma obowiązek wykreślenia dłużnika z rejestru w ciągu 14 dni od uregulowania należności. Jeśli nie dokona tego samodzielnie, dłużnik może domagać się usunięcia wpisu, powołując się na przepisy prawa.
Czy sprawdzenie siebie w BIG InfoMonitor wpływa na zdolność kredytową?
Nie, samo pobranie raportu w BIG (tak jak i w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej) nie ma wpływu na zdolność kredytową – banki widzą tylko negatywne wpisy dotyczące niespłaconych zobowiązań.