Oszustwa finansowe i kradzież tożsamości są coraz częstsze. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt. Dowiedz się, kiedy jest takie ryzyko. Co zrobić w takiej sytuacji?
Tylko do września 2024 roku zgłoszono ponad 80 000 incydentów związanych z wyłudzeniami. Co to oznacza? Ryzyko tego, że możesz paść ich ofiarą, jest duże. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – jak to zrobić?
Jakie dane są potrzebne, aby zaciągnąć kredyt lub pożyczkę?
Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt lub pożyczkę, przyjrzymy się temu, jakie dane są w tym celu potrzebne.
Jak się okazuje, wystarczy mieć tylko podstawowe informacje, takie jak PESEL, dane z dowodu osobistego i dostęp do konta bankowego, aby wziąć kredyt. A zatem możliwe jest, że oszust, który ma tego typu dane (np. ukradł Twój dokument tożsamości, portfel, torebkę), a do tego zna Twoje hasło do konta bankowego, będzie chciał wyłudzić na Ciebie kredyt gotówkowy lub pożyczkę.
Czy ktoś wziął na Ciebie pożyczkę? Jak to sprawdzić?
W obecnych czasach, kiedy oszustwa finansowe są coraz powszechniejsze, dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na Ciebie pożyczki. Jak to zrobić?
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie raportu BIK (jest bezpłatny raz na pół roku). W tym celu wystarczy założyć konto oraz zweryfikować swoją tożsamość. Sprawdź wszystkie zapisane w nim zobowiązania i zapytania kredytowe (każdy wniosek o kredyt powinien tam być odnotowany). Jeśli znajdziesz informacje o zobowiązaniach, o których nie wiesz, może to być sygnał alarmowy.
Jeśli chcesz mieć rękę na pulsie, możesz zdecydować się na alerty BIK (wysyłane w formie SMS). Dzięki tej usłudze dostaniesz powiadomienie za każdym razem, gdy jakiś podmiot będzie sprawdzał Twoje dane i zdolność kredytową. Są to niezbędne czynności wykonywane za każdym razem, kiedy firma pożyczkowa lub bank chcą udzielić kredytu. Jeśli więc przestępca będzie chciał się dopuścić wyłudzenia, od razu otrzymasz o tym informację (trafia ona do BIK – Biura Informacji Kredytowej i może być przekazywana dalej, do BIG – Biura Informacji Gospodarczej).
Jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem kredytu?
Nie chcesz, aby ktoś zaciągnął na Ciebie zobowiązanie – to oczywiste. W końcu nikt nie chce paść ofiarą działań tych, którzy biorą kredyt na Twoje dane i tym samym powodują liczne problemy finansowe oraz ogromny stres w życiu. Jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem?
Przede wszystkim nie udostępniaj swoich danych, w tym swojego PESEL-u, numeru dowodu osobistego czy innych wrażliwych danych przez telefon, e-mail lub na podejrzanych stronach internetowych. Zawsze też dbaj o to, żeby Twoje dokumenty były bezpieczne i dobrze strzeżone. Nie zostawiaj ich np. w wypożyczalniach (co jest częstą praktyką, jako swego rodzaju zabezpieczenie). Nie wysyłaj też zdjęć dowodu w wiadomościach. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko tego, że zostanie popełnione przestępstwo z ich wykorzystaniem. Nie loguj się też do banku na cudzych urządzeniach i w nieznanej sieci WiFi. Możesz także zastrzec swój numer PESEL, np. przy pomocy aplikacji mObywatel.
Regularnie sprawdzaj raporty z Biura Informacji Kredytowej (baza jest prowadzona przez Związek Banków Polskich), aby upewnić się, że nie nie ma tam nowych, nieznanych Ci zobowiązań finansowych.
Jeśli otrzymasz powiadomienie o zapytaniu kredytowym, którego nie kojarzysz, jak najszybciej skontaktuj się z danym bankiem. Musisz zgłosić sprawę, żeby w przyszłości nie ponosić konsekwencji prawnych i finansowych działania oszustów.
Jeśli korzystasz z bankowości online, pamiętaj o stosowaniu silnego hasła, którego nie używasz w innym miejscu.
Jeśli wiesz już, że jesteś ofiarą wyłudzenia (została na Ciebie zaciągnięta chwilówka czy inne zobowiązanie), możesz zastrzec dowód osobisty. W ten sposób zablokujesz ewentualne przyszłe transakcje.
Podsumowanie
Obecnie ochrona wrażliwych danych osobowych jest szczególnie ważna, podobnie jak wykupienie alertów BIK. Te czynności pozwalają bowiem ograniczyć ryzyko tego, że ktoś zaciągnie na Ciebie kredyt bądź inne zobowiązanie. Zachowaj czujność, sprawdzaj dane w BIK, a w razie potrzeby od razu reaguj. To pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie i zabezpieczyć się przed konsekwencjami działań przestępców.
___