Czy znasz sytuację, kiedy jeden dług rodzi kolejny? Spirala zadłużenia to poważny problem, niosący ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Utrata zdolności kredytowej, windykacja oraz karne odsetki – to tylko niektóre z kłopotów, jakie się z tym wiążą. Oprócz tego pojawia się stres, a niekiedy również strach. Jak więc połączyć wszystkie długi w jeden? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Jednym z najprostszych sposobów na to, by połączyć wszystkie długi w jeden, jest kredyt konsolidacyjny. Decydując się na niego, bank spłaca za nas długi. My zaś zobowiązujemy się do spłaty nowego zobowiązania, tym razem z jednym terminem.
Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, porównać oferty różnych banków i przemyśleć, czy taka forma jest dla nas korzystna.
Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Przed udzieleniem kredytu konsolidacyjnego, bank ma prawo sprawdzić naszą zdolność kredytową, w tym także historię w BIK. Dlatego osoby z nie najlepszą historią mogą mieć trudności w uzyskaniu oferty.
Wynika to bezpośrednio z przepisów, dokładnie z Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, która mówi o tym, że banki muszą ocenić zdolność każdego nowego klienta, zanim udzielą mu kredytu. Ratunkiem mogą się wtedy okazać firmy pozabankowe, które mają mniej restrykcyjne procedury i mogą udzielić pożyczki konsolidacyjnej nawet, gdy Twoja zdolność kredytowa nie jest najlepsza.
Nie mniej warto pamiętać, by o kredycie konsolidacyjnym pomyśleć jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed powstaniem zadłużenia. Wtedy bowiem mamy największe szanse na jego uzyskanie.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
Połączenie wszystkich długów w jeden to niejedyna zaleta kredytu konsolidacyjnego. Warto tutaj również wymienić:
- jedna miesięczna rata – zamiast kilku rat o różnych terminach spłat, płacimy tylko jedną, co ułatwia planowanie budżetu,
- dłuższy okres spłaty – dzięki konsolidacji możemy rozłożyć spłatę długu na dłuższy okres, dzięki czemu możemy liczyć na niższą wysokość rat,
- mniejsze raty – oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego może być niższe niż średnie oprocentowanie naszych dotychczasowych zobowiązań.
Co więcej, kredyt konsolidacyjny oznacza dla nas, że bank spłacił za nas poprzednie zobowiązania. W zamian mamy tylko jedno. To znaczne ułatwienie oraz mniejszy stres dla wielu osób, które mają problemy finansowe i boją się spirali zadłużenia.
Podsumowanie
Jak połączyć wszystkie długi w jeden? Kredyt konsolidacyjny to skuteczne rozwiązanie, z którego warto skorzystać, jeśli mamy taką możliwość. Niemniej warto zastanowić się nad tym, co doprowadziło nas do takiej sytuacji. Dzięki temu możemy zapobiec przyszłym problemom finansowym oraz świadomie podejmować kolejne decyzje.