Jedną z baz dłużników jest ERIF. Kto może do niego trafić? Dowiedz się więcej na temat tego rejestru. Jakie informacje on zbiera? Jak sprawdzić siebie? Przeczytasz to w naszym artykule.
Co to jest ERIF?
ERIF, a właściwie ERIF BIG, to jedna z wielu baz dłużników, która działa w Polsce od 2003 roku. Jest ona wpisana w ramach Biura Informacji Gospodarczej. Do BIG należą również:
- BIG Infomonitor;
- Krajowy Rejestr Długów;
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Do ERIF spływają dane nie tylko z banków, ale także z innych instytucji:
- firm telekomunikacyjnych;
- firm leasingowych;
- spółdzielni;
- firm pożyczkowych;
- dostawców;
- sądów;
- osób fizycznych.
Co więcej, większa część informacji w ERIF to dane pozytywne. To dzięki nim banki wiedzą, że mogą zaufać wnioskodawcy.
Jakie dane zbiera ERIF?
W ERIF gromadzone są informacje nie tylko na temat kredytobiorców. Do bazy mogą trafić dłużnicy różnych firm, a nawet osób fizycznych. Jakie dane się tam znajdują?
Przede wszystkim są to dane osobowe takie jak: imię i nazwisko. numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego.
W przypadku firm jest to:
- nazwa firmy;
- adres;
- NIP i REGON;
- rodzaj działalności.
Oprócz tego ERIF zbiera dane na temat:
- kwoty zadłużenia;
- daty powstania długu;
- tytułu prawnego;
- daty wezwania do zapłaty
- informacji o przedawnieniu;
- informacji o zakwestionowaniu długu.
Jak sprawdzić siebie w ERIF?
Aby sprawdzić informacje na swój temat w ERIF, wejdź na stronę internetową i zarejestruj się. Raz na pół roku możesz za darmo wygenerować raport o sobie. Dzięki niemu dowiesz się, czy nie masz niespłaconych zaległości, o których nie wiesz.
Pamiętaj jednak, że informacje w ERIF nie muszą być takie same jak w innych bazach np.: w KRD. Może zdarzyć się sytuacja, że negatywny wpis będzie dodany tylko w jednym rejestrze. Banki jednak sprawdzają kilka miejsc, zanim udzielą komuś kredytu.
Kto może trafić do bazy?
Jak wiesz, ERIF zawiera zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Kto zatem może do niego trafić? Jak się okazuje, do bazy trafiają dane nie tylko przedsiębiorców, ale także osób fizycznych.
Aby informacje o długu pojawiły się w ERIF, zadłużenie musi wynosić co najmniej 200 zł dla osób fizycznych lub 500 zł dla firmy. Od terminu spłaty musi zaś minąć co najmniej 30 dni.
Jak usunąć dane z ERIF?
Kiedy w ERIF pojawiają się negatywne informacje na Twój temat, otrzymanie kredytu w banku może być niemożliwe. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak usunąć dane z bazy. Czy jest taka opcja?
Podobnie jak w przypadku innych baz dłużników, negatywny wpis z ERIG może być usunięty tylko wtedy, kiedy zaległość zostanie spłacona. Nie ma możliwości, aby usunąć dane z ERIF bez uregulowania długu.
Wyjątkiem są sytuacje, gdy informacje na Twój temat pojawiają się przez przypadek. Kiedy w Twoich danych jest błąd lub podana nieprawda, możesz liczyć na ich usunięcie.
Podsumowanie
ERIF nie jest jedynym rejestrem dłużników. Warto jednak o nim pamiętać, kiedy chcesz sprawdzić swoje zadłużenie. Dzięki temu wiesz, że nikt nie wziął na Ciebie kredytów i nie masz długów.