Natrafiasz na swoją wymarzoną nieruchomość i chcesz mieć pewność, że możesz sfinansować jej zakup? W tym celu służy promesa kredytowa. Dowiedz się więcej na jej temat. Sprawdź, ile może ona kosztować oraz przekonaj się, kiedy nie jest wiążąca.
Co to jest promesa kredytowa?
Promesa kredytowa to nic innego jak deklaracja banku, który mówi o udzieleniu kredytu na określonych warunkach. Dokument jest wystawiany po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, ale przed faktycznym udzieleniem kredytu. Dotyczy ona zwłaszcza kredytów hipotecznych.
Jest ona używana najczęściej wtedy, kiedy kredytobiorca chce zabezpieczyć dostęp do finansowania danej nieruchomości. Promesa ułatwia bowiem proces negocjacji między kupującym a sprzedającym, a także zabezpiecza jego interesy w celu potwierdzenia jego zdolności kredytowej.
Jak otrzymać promesę kredytową?
Aby otrzymać promesę kredytową, trzeba przejść podobny proces, jak w przypadku starania się o kredyt. Zanim bank wyda takie oświadczenie, musi sprawdzić Twoją zdolność kredytową.
W tym celu potrzebujesz przygotować takie dokumenty jak:
- wypełniony wniosek o kredy hipoteczny;
- zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i dochodach;
- zeznanie podatkowe za zeszły rok.
Bank może Cię również poprosić o dokumenty związane np.: z nieruchomością, na której ma być ustanowiona hipoteka.
Na tej podstawie możesz otrzymać deklarację do otrzymania finansowania. Promesa kredytowa będzie zawierać nie tylko wysokość kredytu, ale również dodatkowe warunki, okres obowiązywania czy zabezpieczenie.
Promesa kredytowa może wiązać się również z dodatkowymi opłatami. Ich wysokość jest jednak uzależniona od banku. W niektórych przypadkach może być bezpłatna, w innym zaś może kosztować ok. kilkuset złotych. Warto jednak zweryfikować to w tabeli opłat i prowizji.
Promesa kredytowa a gwarancja udzielenia kredytu
Chociaż mogłoby się wydawać, że otrzymanie promesy kredytowej, daje nam gwarancję otrzymania kredytu, praktyka pokazuje, że nie zawsze tak się dzieje. Kiedy może mieć miejsce taka sytuacja?
Promesa kredytowa może okazać się nieważna? Najczęściej ma to miejsce w przypadku pogorszenia sytuacji materialnej lub finansowej kredytobiorcy. Jeśli z dnia na dzień stracisz pracę i źródło dochodów, bank może odmówić Ci udzielenia kredytu.
Taka sytuacja może mieć również miejsce, kiedy pojawią się negatywne wpisy w bazach dłużników takich jak BIK. Zadłużenie i nieterminowa spłata dotychczasowych zobowiązań zawsze wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Dłużnikom bowiem o wiele trudniej jest się ubiegać o kredyt.
Podsumowanie
Promesa kredytowa to potwierdzenie ze strony banku, że możesz otrzymać kredyt na określonych warunkach. Chociaż nie jest to wiążący dokument, ułatwia on proces zakupu nieruchomości. Z tego powodu coraz więcej kupujących wykorzystuje to rozwiązanie.