Z odroczonych płatności korzysta w Polsce coraz więcej osób. Taka usługa umożliwia nie tylko późniejsze uiszczenie opłaty za towary czy usługi w sieci, ale także sfinansowanie ich w formie rat. Jeśli kusi cię wybór takiej opcji płatności, musisz wcześniej dowiedzieć się, czy ma ona wpływ na zdolność kredytową. Sprawdź, czy PayPo oraz Klarna mogą obniżyć twoją wiarygodność dla instytucji finansowych.
Jak działa system PayPo i Klarna?
PayPo i Klarna to systemy działające na zasadzie „kup teraz, zapłać później”. Korzystając z nich, nie musisz od razu płacić za swoje usługi czy towary. Otrzymasz swoje zamówienie, ale bez natychmiastowego obciążania swojego rachunku bankowego. Za swoje zakupy musisz zapłacić w określonym terminie w przyszłości, który najczęściej wynosi 30 dni.
Płatności odroczone to rozwiązanie, które przydaje się, gdy nie nie masz na swoim koncie środków niezbędnych do sfinansowania transakcji, a wiesz, że w najbliższej przyszłości będziesz nimi dysponować. Taka opcja płatności może być dobrym wyjściem, jeśli np. chcesz zrobić większe zakupy w sieci, a dopiero czekasz na przelew wynagrodzenia czy premii. To również sposób na to, aby zamówić np. kilka par butów czy spodni, które przymierzysz, a finalnie zapłacisz jedynie za te, które zdecydujesz się zostawić w swojej szafie.
Czy Klarna lub PayPo obniża zdolność kredytową?
Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny lub gotówkowy i zastanawiasz się, czy korzystanie z PayPro lub Klarna może być przeszkodą, aby go uzyskać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zakupy z odroczoną płatnością są formą kredytu, dlatego są ujęte w bazach Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jednak nie zawsze musi to oznaczać kłopoty. Wszystko zależy od tego, czy rozsądnie i z rozwagą podchodzisz do odroczonych płatności.
Sytuacje, które mogą znacząco obniżać zdolność kredytową, to przede wszystkim:
- korzystanie z odroczonych płatności na duże kwoty;
- rozłożenie zobowiązania na raty;
- nieterminowa spłata odroczonej płatności.
W pierwszym przypadku może okazać się, że spłata dorocznego zobowiązania będzie kłopotliwa. To z kolei wiąże się z ryzykiem nieterminowej płatności. Wszelkie opóźnienia w terminowej spłacie zobowiązań wpływają negatywnie na twoją wiarygodność dla instytucji finansowych i mogą być przyczyną odmowy udzielenia kredytu w przyszłości.
Podobnie działa rozłożenie odroczonej płatności na raty. Wpływają one na twój scoring, czyli ocenę punktową zdolności kredytowej. Im więcej aktywnych zobowiązań, tym niższa wiarygodność.
Jak korzystać z odroczonych płatności, aby nie narażać się na problemy?
Jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z odroczonych płatności, pamiętaj o tym, aby:
- finansować zakupy, na które realnie cię stać — zadłużenia na zbyt wysokie kwoty mogą być trudne do spłaty, a to może negatywnie wpłynąć na twoją zdolność,
- spłacać zobowiązanie w terminie — w ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów związanych z odsetkami oraz problemów związanych z obniżeniem wiarygodności kredytowej,
- dokładnie zapoznać się z warunkami umowy — dzięki temu będziesz mieć świadomość m.in. czy możesz przedłużyć termin spłaty lub z jakimi opłatami wiążę się opóźnienie w spłacie.
Terminowa spłata odroczonych płatności może poprawić historię kredytową, co jest bardzo ważne, gdy będziesz ubiegać się o zobowiązanie. To cenna informacja dla instytucji finansowej, która będzie udzielała finansowania. Umożliwia ci budowanie wizerunku wiarygodnego i rzetelnego klienta wywiązującego się ze swoich zobowiązań.
Odroczony termin to popularna metoda płatności mająca zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim należy korzystać z niej rozsądnie. Może wpłynąć na twoją zdolność kredytową, jeśli nie będziesz terminowo spłacał zobowiązań lub zbyt często korzystał z rozłożenia płatności na raty. Odpowiedzialne podejście do odroczonych płatności pomoże ci uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia.