Jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego. To od jej decyzji zależy m.in. wysokość kredytów i stóp procentowych. Jednak czym jest Rada Polityki Pieniężnej, jakie ma zadania oraz kto wchodzi w jej skład? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Rada Polityki Pieniężnej – co to takiego?
Rada Polityki Pieniężnej, w skrócie RPP, jest jednym z organów Narodowego Banku Polskiego. Powstała w 1998 roku na mocy art. 227 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Czytamy w niej, że „Organami Narodowego Banku Polskiego są: Prezes Narodowego Banku Polskiego, Rada Polityki Pieniężnej oraz Zarząd Narodowego Banku Polskiego”.
Główne zadania RPP
Rada Polityki Pieniężnej odpowiada za politykę pieniężną w Polsce i ma szereg kluczowych zadań, które mają na celu zapewnienie stabilności finansowej i gospodarczej kraju. Dąży ona do zachowania stabilnej, niskiej inflacji na poziomie zbliżonym do 2,5%.
Do jej zadań należy także zapewnienie stabilności cen poprzez m.in. ustalanie wysokości stóp procentowych. Poprzez ich podnoszenie lub obniżanie, RPP wpływa na wzrost lub spadek wysokości rat kredytów i pożyczek.
Na tym jednak zadania Rady Polityki Pieniężnej się nie kończą. RPP ustala też zasady i stopy rezerwy obowiązkowej banków, zatwiedza plan finansowy NBP, przyjmuje sprawozdanie finansowe NBP, dba o wzrost gospodarczy i ustala założenia polityki pieniężnej, które są przekazywane do wiadomości Sejmu.
Skład Rady Polityki Pieniężnej
Skład Rady Polityki Pieniężnej jest ściśle określony przez prawo, dokładnie przez ustawę o Narodowym Banku Polskim z 1998 roku. Mówi ona, że w jej skład wchodzi Prezes Narodowego Banku Polskiego, który jest jej przewodniczącym. Oprócz tego jest również 9 członków wybieranych na 6-letnią kadencję przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejm oraz Senat.
W ustawie czytamy również, że „W okresie kadencji członek Rady nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską, a za zgodą Rady wyrażoną w drodze uchwały (bez udziału zainteresowanego) — dopuszczalna jest działalność w organizacjach międzynarodowych”.
Obecnie, w 2023 roku, do składu Rady Polityki Pieniężnej należy:
- prof. Adam Glapiński – Prezes Narodowego Banku Polskiego
- Gabriela Masłowska
- Iwona Duda
- Henryk Wnorowski
- Joanna Tyrowicz
- Ireneusz Dąbrowski
- Wiesław Janczyk
- Cezary Kochalski
- Przemysław Litwiniuk
- Ludwik Kotecki
Podsumowanie
Rada Polityki Pieniężnej ma kluczowe znaczenie dla stabilności i rozwoju gospodarczego Polski. Zrozumienie jej funkcji i działań pozwala poznać mechanizmy rządzące naszą gospodarką. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, co wpływa na wysokość stóp procentowych, a co za tym idzie – na wysokość rat naszych kredytów.