Planujesz wziąć kredyt hipoteczny? A może przydałyby Ci się pieniądze z kredytu gotówkowego? W każdym przypadku znaczenie będą miały Twoja historia kredytowa i raport BIK, w którym znajdują się informacje na jej temat. Dobrze więc o nie zadbać. Jak budować wiarygodną i pozytywną historię kredytową?
Czym jest historia kredytowa?
Historia kredytowa to zbiór Twoich dotychczasowych zobowiązań finansowych (np. kredytów, pożyczek czy zakupów na raty) oraz odpowiedź na pytanie o to, czy jako kredytobiorca/pożyczkobiorca jesteś terminowy, czy wręcz przeciwnie.
Pozytywna historia ułatwia zaciąganie nowych zobowiązań i uzyskiwanie lepszych warunków finansowych. Dane na jej temat trafiają m.in. do bazy BIK (Biura Informacji Kredytowej), gdzie możesz pobrać raport i sprawdzić swoją ocenę (scoring).
Jak budować historię kredytową?
Zastanawiasz się, jak budować pozytywną historię, żeby móc w przyszłości ubiegać się o dowolny produkt kredytowy? Jak pokazać bankowi, że będziesz w stanie spłacić dany kredyt? Wszystko małymi krokami, które warto wykonywać jak najwcześniej.
Jednym ze sposobów jest uzyskanie kredytu lub pożyczki. Nie muszą to być wysokie kwoty. Ważna jest ich terminowa spłata. Pamiętaj jednak, że budowanie pozytywnej historii kredytowej nie musi opierać się na zaciąganiu kredytów czy pożyczek. Do tego typu zobowiązań zawsze trzeba podchodzić z rozwagą i nie zadłużać się „pod korek”.
Istnieją inne sposoby, które pomagają w kształtowaniu wiarygodnego profilu finansowego.
- Zadbaj o regularność w opłacaniu wszelkich rachunków – za prąd, wodę, internet czy telefon. To będzie dowód Twojej odpowiedzialności finansowej. Terminowe regulowanie takich zobowiązań to prosty sposób na pokazanie, że jesteś solidną osobą w kwestiach finansowych i będziesz w przyszłości spłacać zobowiązanie.
- Innym krokiem może być założenie konta bankowego i korzystanie z niego w świadomy sposób – stałe wpływy, np. z tytułu wynagrodzenia oraz unikanie ujemnego salda pokazują stabilność finansową.
- Ważne jest też budowanie oszczędności – regularne odkładanie nawet drobnych kwot (np. na konto oszczędnościowe) świadczy o Twojej umiejętności w kwestii zarządzania finansami i jest widoczne dla banku, w którym masz swój rachunek.
Zła historia kredytowa – co robić?
Budowanie dobrej historii kredytowej w BIK trwa przez cały życie. Zdarzają się jednak momenty, kiedy sytuacja danej osoby nie jest najlepsza. Tym samym uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej lub limitu na karcie kredytowej jest utrudnione. Co wtedy zrobić? Jak zbudować dobrą historię kredytową po czasie?
Jedną z podstawowych rzeczy jest spłata zaległych długów. Mogą to być nie tylko raty za kredyt, ale także rachunki czy mandaty. Jeśli masz trudności ze spłatą, spróbuj negocjować z wierzycielami. Niektóre osoby decydują się też na kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu możesz połączyć wszystkie swoje długi w jedno zobowiązanie. Może to nie tylko ułatwić zarządzanie budżetem, ale również obniżyć miesięczne raty.
Starasz się o kredyt i ciągle dostajesz odmowę? Pamiętaj, że za każdym razem, gdy składasz wniosek o kredyt, jest to zapisywane w Twojej historii. Jeżeli składasz wiele takich wniosków w krótkim czasie, może to negatywnie wpłynąć na Twoją ocenę kredytową.
Czy można otrzymać pożyczkę ze złą historią kredytową?
Warto sprawdzić swoją historię kredytową przed złożeniem wniosku do banku czy do innej instytucji finansowej. Zanim ta zdecyduje się udzielić Ci zobowiązania, musi sprawdzić dane w BIK (zdolność kredytowa wpływa na decyzję finansową). Mówi o tym nawet ustawa o kredycie konsumenckim.
Czy zła historia kredytowa przekreśla Twoje szanse na otrzymanie dodatkowych pieniędzy? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Pożyczkodawcy tacy jak Extraportfel.pl starają się podchodzić indywidualnie do każdego przypadku.
Jeśli opóźnienia w spłacie są sporadyczne, nie będą miały znaczącego wpływu na ostateczną ocenę. Pamiętaj przy tym, że firma bierze pod uwagę nie tylko naszą historię kredytową, ale także istniejące zobowiązania oraz wysokość dochodu.
Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie te parametry, udziela się odpowiedzi na wysłany wniosek. Opóźnienia w spłacie nie muszą więc przekreślać Twoich szans na otrzymanie pożyczki. Aby się o tym przekonać, wypełnił formularz online. Nie zajmie Ci to więcej niż kilkanaście minut.
Podsumowanie
Jak budować swoją historię kredytową? Najlepiej robić to świadomie i małymi krokami. Nie zawsze warto się w tym celu zadłużać. Lepszy wpływ na Twoją historię kredytową mają bowiem działania, które pokazują, że odpowiedzialnie podchodzisz do zarządzania budżetem, a nie że stale sięgasz po wsparcie banków czy firm pożyczkowych.
___