Jest ona niezbędna do tego, aby otrzymać kredyt, który pozwoli nam zrealizować nasze i plany marzenia. Nie bierze się jednak znikąd. Pracujemy nad nią przez całe nasze życie. Na czym polega budowanie historii kredytowej? Co zrobić, kiedy nie jest ona najlepsza? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Czym jest historia kredytowa?
Zanim przejdziemy do tego, jak budować historię kredytową, warto zrozumieć, czym ona tak właściwie jest. Każdy kredyt, pożyczka czy zakup na raty są odnotowywane w takich bazach jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Znajdują się tam informacje nie tylko o wysokości zobowiązania, ale także dane dotyczące regularności ich spłacania.
To, co istotne, to fakt, że BIK zbiera nie tylko obecne informacje, ale też przechowuje szczegóły o zamkniętych kredytach. Opóźnienia w spłacie są widoczne nawet przez 5 lat od spłacenia długu.
Na szczęście, jeśli wyraziliśmy zgodę na dalsze przetwarzanie danych przez BIK, znajdują się tam informacje pozytywne o zamkniętych zobowiązaniach, które poprawiają ocenę naszej historii kredytowej.
Jak budować historię kredytową?
A zatem jak zbudować historię kredytową od zera, aby dostać kredyt na marzenia? Wszystko małymi krokami, które warto zacząć jak najwcześniej.
Jednym ze sposobów jest uzyskanie pierwszego kredytu lub pożyczki. Nie muszą to być wysokie kwoty. Ważne, aby zobowiązanie było spłacone na czas. Dzięki temu nie jesteś dla banku białą kartką.
W celu budowy historii kredytowej wiele osób decyduje się również na zakup sprzętu do domu na raty. To nic innego jak kredyt bankowy udzielany za pośrednictwem sklepu. Jest prosty do uzyskania, dlatego mogą z niego skorzystać osoby, które jeszcze nie pożyczały pieniędzy z banku.
Innym sposobem jest aktywne korzystanie z karty kredytowej. Pamiętaj bowiem, że takie produkty bankowe również wpływają na Twoją historię kredytową.
Zła historia kredytowa – co robić?
Jak już pisaliśmy, budowanie historii kredytowej trwa przez cały życie. Zdarzają się jednak momenty, kiedy nasza sytuacja nie jest najlepsza. Tym samym uzyskanie pożyczki kredytu lub limitu na karcie kredytowej jest utrudnione. Co wtedy zrobić?
Jedną z podstawowych rzeczy jest spłata zaległych długów. Mogą to być nie tylko raty za kredyt, ale także rachunki czy mandaty. Jeśli masz trudności ze spłatą długów, spróbuj negocjować z wierzycielami. Niektóre osoby decydują się też na kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu możesz połączyć wszystkie swoje długi w jedno zobowiązanie. Może to nie tylko ułatwić zarządzanie budżetem, ale również obniżyć miesięczne raty.
Starasz się o kredyt i ciągle dostajesz odmowę? Pamiętaj, że za każdym razem, gdy składasz wniosek o kredyt, jest to zapisywane w Twojej historii kredytowej. Jeżeli składasz wiele takich wniosków w krótkim czasie, może to negatywnie wpłynąć na Twoją ocenę kredytową.
Podsumowanie
Jak budować historię kredytową? Najlepiej świadomie i małymi krokami. Pamiętaj, że każdy zakup na raty, niewielka pożyczka czy limit na karcie mają wpływ na ostateczną ocenę. Na szczęście zawsze możesz zmienić historię kredytową i poprawić swoją sytuację finansową.