Blokada konta bankowego całkowicie lub częściowo ogranicza dostęp do środków na rachunku. Może ona dotyczyć zarówno środków obecnie dostępnych na koncie, jak i tych, które wpłyną w przyszłości. Dowiedz się, jakie są główne przyczyny blokady i co zrobić w takiej sytuacji.
Jakie są główne przyczyny blokady konta bankowego
Jedną z głównych przyczyn blokady konta bankowego jest podejrzenie popełnienia przestępstwa. Jeżeli bank ma podejrzenia co do legalności przeprowadzanych transakcji, może zastosować blokadę środków na koncie. Takie działanie jest zgodne z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W tym celu zawiadamia on Generalnego Inspektora, który może zdecydować o blokadzie konta na maksymalny czas 96 godzin. Następnie powiadamia on prokuraturę, która ma możliwość przedłużenia blokady na kolejne 6 miesięcy.
Inną sytuacją, kiedy może dojść do blokady konta bankowego, jest zajęcie komornicze. Zajęcie może dotyczyć nie tylko głównego rachunku, ale również kont wspólnych, oszczędnościowych czy firmowych. W ten sposób może ono dostarczać przedmiotu dla wierzyciela.
W innym przypadku bank może zastosować blokadę jako formę zabezpieczenia kredytu do momentu spłaty zobowiązań. W ten sposób ma on pewność, że odzyska on pożyczone pieniądze.
Jak długo trwa blokada konta bankowego?
Jeśli przyczyną blokady konta bankowego jest zadłużenie, będzie ona trwała tak długo, dopóki dług nie zostanie spłacony. Bank bowiem odblokowuje dostęp po otrzymaniu informacji od komornika o zakończeniu postępowania egzekucyjnego.
Co innego, jeśli blokada konta występuje w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa. Procedura bowiem może zablokować dostęp na 6 miesięcy.
Co zrobić, gdy konto zostanie zablokowane?
Pierwszym krokiem jest bezpośredni kontakt z bankiem, aby dowiedzieć się dokładnej przyczyny blokady. Jeśli blokada jest wynikiem zaległości finansowych (np. niezapłaconych kredytów, mandatów lub podatków), najlepiej jest jak najszybciej uregulować te długi.
W innym przypadku należy skontaktować się z instytucją, która wydała wniosek o nałożenie blokady. Może to być:
- Komornik
- Naczelnik Urzędu Skarbowego
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Krajowa Administracja Sądowa
- Organy jednostek samorządowych
W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa czy egzekucji komorniczej kontakt z bankiem może być bezowocny, ponieważ to nie on podejmuje decyzje o blokadzie.
Podsumowanie
Blokada na koncie bankowym może być stresującą sytuacją dla każdego z nas. Dlatego w pierwszej chwili warto sprawdzić, co było jej główną przyczyną. W zależności od tego możesz zwrócić się do odpowiedniej instytucji w celu wyjaśnienia sytuacji. Pamiętaj jednak, że w przypadku zadłużenia blokada będzie trwała tak długo, dopóki dług nie zostanie spłacony.