Bank zablokował Twoje konto? Najprawdopodobniej masz dług w innej instytucji, która teraz się o niego upomina. Sprawdź, kto może nałożyć blokadę konta bankowego i ile może ona potrwać. Co zrobić w takiej sytuacji?
Kto może zablokować konto bankowe?
Wbrew pozorom bank nie blokuje samodzielnie naszego konta. Robi to na podstawie decyzji innych organów. Jakich? Są to najczęściej:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- Urząd Skarbowy;
- komornik;
- prokurator;
- sąd;
- Izba Celna;
- Krajowa Administracja Skarbowa.
Aby doszło do blokady konta bankowego, nie zawsze są potrzebne wysokie sumy. Niekiedy wystarczy jeden niezapłacony mandat lub podatek, aby Urząd Skarbowy lub inny organ dał Ci o tym znać.
Są jednak przypadki, kiedy bank samodzielnie blokuje Twój rachunek. Kiedy tak się dzieje? Dotyczy to podejrzanych transakcji. Bank ma prawo zablokować taki przelew i poinformować o tym prokurator. Ten zaś podejmuje decyzję o tym, czy są przesłanki do tego, aby wszcząć postępowanie.
Blokada konta bankowego – co dalej?
Twoje konto zostało zablokowane i nie wiesz, co robić? Po pierwsze nie panikuj. Jak już pisaliśmy, bank blokuje rachunek na wniosek innych organów. Dlatego warto się udać do nich niż do placówki. To właśnie one poinformują Cię o zaległości i blokadzie rachunku.
Aby Twoje konto zostało odblokowane, zaległość musi zostać uregulowana. Dzieje się to na wniosek instytucji, która wysyła go bankowi. Ważne jest zatem, aby dopilnować tego, aby bank dostał informację o tym, że może zwolnić rachunek.
Jak długo trwa blokada konta? Dopóki należność wraz z odsetkami nie zostanie spłacona. Wszystko zależy zatem od Ciebie i od tego, czy uda się znaleźć rozwiązanie z tej sytuacji.
Czego bank nie może zrobić?
Nawet w przypadku blokady konta bankowego, warto znać swoje prawa. Jest bowiem szereg rzeczy, których bank nie powinien zrobić w tym czasie. Jakich?
Przede wszystkim bank nie może zablokować wszystkich środków na koncie, a tylko zasądzoną kwotę. Jednocześnie dłużnikowi przysługuje kwota wolna od zajęcia. Jest to 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. Dlatego bank nie może Ci zająć całego rachunku nawet wtedy, kiedy jego wartość jest niższa niż Twoje zobowiązanie.
Co więcej, bank nie ma również prawa, aby pobrać prowizję za realizację tytułu egzekucyjnego. Jeszcze kilka lat temu dochodziło do takich sytuacji. Obecne prawo jednak wyraźnie tego zabrania.
Po trzecie, bank nie może zająć Ci alimentów. Tego rodzaju oświadczenia, podobnie jak zasiłki rodzinne, nie podlegają egzekucji. Może się jednak zdarzyć, że zostaną one i tak zajęte przez komornika. Dlatego warto uzyskać zaświadczenie od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, aby zabezpieczyć te środki na koncie.
Podsumowanie
Blokada konta bankowego utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przez nią dostęp do Twojego rachunku jest ograniczony. Warto zatem jak najszybciej skontaktować się z instytucją, która wysłała bankowi wniosek o blokadę Twojego rachunku.