Blokada konta bankowego częściowo lub całkowicie ogranicza dostęp do środków zgromadzonych na rachunku oraz tych, które na niego wpłyną w przyszłości. Jest to nie lada problem, gdyż uniemożliwia swobodne korzystanie z pieniędzy. Dowiedz się, co jest najczęstszą przyczyną blokady na koncie oraz co możesz zrobić w takiej sytuacji.
Kto może zablokować konto bankowe?
Blokada rachunku bankowego jest możliwa nie tylko przez instytucję finansową, w której prowadzone jest konto. Mogą to zrobić również następujące organy:
- Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- sąd,
- Izba Celna,
- Naczelnik Urzędu Skarbowego,
- komornik,
- prokurator,
- właściwe organy jednostek samorządowych,
- Krajowa Administracja Skarbowa.
Nałożenie blokady oznacza brak możliwości korzystania ze środków, które znajdują się na koncie oraz na nie wpłyną. Zdarza się także, że sam bank decyduje się na zablokowanie pieniędzy. Najczęściej ma to miejsce w przypadku podejrzanych transakcji. Jeśli instytucja finansowa uzna, że konkretna transakcja jest nietypowa, może uniemożliwić dostęp do konta. Najczęściej trwa to do 72 godzin.
W jakich sytuacjach możliwa jest blokada pieniędzy na koncie bankowym?
Najczęstszą przyczyną blokady środków finansowych jest niespłacone zobowiązanie lub zajęcie komornicze. Jeżeli masz aktywne zadłużenie, którego nie spłacasz zgodnie z przyjętym harmonogramem, musisz liczyć się z możliwością utraty dostępu do środków. Bank zablokuje je jako zabezpieczenie spłaty kredytu.
Zajęcie rachunku to najpopularniejszy sposób na odzyskanie wierzytelności wraz z kosztami egzekucyjnymi stosowany przez komorników. Może to nastąpić, zanim jeszcze otrzymasz zawiadomienie wystawione przez stosowny organ. Jest to działanie zgodne z prawem, które może być uciążliwe dla osoby zalegającej z zapłatą swoich zobowiązań.
W sytuacji, gdy bank ma uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, może dokonać blokady środków, a następnie poinformować o tym fakcie prokuratora i inne organy. Jest to związane z regulacjami zawartymi w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Blokada środków na koncie — jak postępować?
Twoje środki na rachunku zostały zablokowane i nie wiesz, co dalej robić? Przede wszystkim skontaktuj się ze swoim bankiem, który powinien ci udzielić informacji na temat przyczyn takiej decyzji. Sposób postępowania zależy przede wszystkim od przyczyn i rodzaju blokady. Jeśli została ona nałożona przez instytucję finansową ze względu na podejrzaną transakcję, udziel szczegółowych wyjaśnień. Jeśli będą one wystarczające, blokada prawdopodobnie zostanie natychmiast zdjęta z twojego konta.
Jeżeli zamrożenie środków na rachunku jest wynikiem decyzji konkretnego organu np. komornika, skontaktuje się bezpośrednio z instytucją, która jest za to odpowiedzialna. Otrzymasz tam szczegółowe wyjaśnienia, co pozwoli ci podjąć określone kroki mające na celu zdjęcie blokady.
Jak długo może trwać blokada środków na rachunku?
Trudno określić, jak długo może trwać blokada pieniędzy na twoim koncie. W tym przypadku również wszystko zależy od tego, co było powodem takiej decyzji:
- blokada konta bankowego ze względu na brak spłaty zobowiązania — pieniądze zostaną odblokowane po opłaceniu wymaganej raty wraz z ewentualnymi dodatkowymi kosztami;
- blokada środków na rachunku bankowym przez komornika — środki zostaną odblokowane po uregulowaniu wierzytelności;
- blokada w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa — środki mogą być zablokowane do 6 miesięcy.
Właściciel rachunku, który dowie się, co jest przyczyną nałożenia blokady na jego konto, powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki mające na celu odzyskanie pełnego dostępu do środków.
Blokada konta — czego bank nie może zrobić?
Banki muszą działać zgodnie z przepisami prawa, które określają także szczegóły związane z blokadą kont. Od lipca 2024 r. nie mogą one zamrozić pieniędzy, jeśli kwota na rachunku jest niższa niż 3 225,00 zł. Może jednak przekazać np. komornikowi wszystkie środki będące nadwyżką wspomnianego limitu.
Bank nie może zablokować pieniędzy na koncie, których źródło to m.in.:
- alimenty,
- świadczenie 800 plus,
- świadczenie rodzinne,
- świadczenie otrzymywane od pomocy społecznej,
- dodatki pielęgnacyjne.
Częściowe lub całkowite ograniczenie dostępu do środków zgromadzonych na rachunku to rozwiązanie stosowane w różnych przypadkach np. zaległościach podatkowych. To, jak długo trwa blokada, zależy przede wszystkim od tego, co jest jej przyczyną. Organy uprawnione do takich działań nie mogą jednak zająć m.in. kwoty wolnej, czyli 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz alimentów i świadczeń rodzinnych.